Zamknij

Polska olimpijka skandalicznie potraktowana przez krajową federację

Krzysztof Sobczak
06.03.2019 15:05
Aleksandra Shelton skandalicznie potraktowana przez PZS
fot. AFP/EAST NEWS

Czterokrotna olimpijska i medalistka mistrzostw świata oraz Europy w szermierce Aleksandra Shelton (Soch) będzie występować w reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Szablistka została skandalicznie potraktowana przez Polski Związek Szermierczy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Aleksandra Shelton swoją decyzję o zmianie drużyny narodowej ogłosiła na Facebooku. W rozmowie z Markiem Bobakowskim z WP Sportowe Fakty wyjaśniła, że PZS nie pozostawił jej większego wyboru.

Niespełna dwa lata temu brązowa medalistka mistrzostw świata z 2003 roku urodziła syna Henia. Chciała wrócić do sportu, ale PZS odmówił jej finansowego wsparcia. - Byłam już dla nich za stara i tak naprawdę chyba nigdy wystarczająco dobra. Dalsza współpraca nie miała sensu. Dlatego odeszłam do kadry USA - przyznała na łamach WP Sportowych Faktów.

Aleksandra Shelton miała zapłacić 185 tys.

Na tym sprawa się jednak nie zakończyła, bo Polski Związek Szermierczy zażądał od zawodniczki ok. 185 tysięcy złotych za wyrażenie zgody na zmianę reprezentacji.

- Cały proces "transferu" był obrzydliwy, na dodatek polski związek wyliczył sobie kwotę 43 tysięcy euro za wydanie pozwolenia na moje występy w kadrze USA. To potężna kwota. Sumując moje stypendium, które w Polsce pobierałam, to musiałabym odkładać wszystko, co do złotówki, przez pięć lat. Mimo upływu czasu to dla mnie wciąż trudny i drażliwy temat. Nawet nie chcę sobie tego przypominać. Ostatecznie, PZSzerm otrzymał to, co chciał - opisywała.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

- Rzadko używam tak mocnych słów, ale działacze używają zawodników do wspierania swoich własnych interesów, a nie odwrotnie. Wszystko było warte tego, aby jak najszybciej uciec od polskiego związku. Za to, jak postąpili ze mną, powinni otrzymać dożywotni zakaz pracy w sporcie - dodała z rozżaleniem.

Aleksandra Socha wyszła za mąż za amerykańskiego żołnierza stacjonującego obecnie w Polsce Bradleya Sheltona. Posiada podwójne obywatelstwo.

Aleksandra Shelton (Socha) - sukcesy

Wystąpiła na czterech igrzyskach olimpijskich: w Atenach, Pekinie, Londynie i rio de Janeiro. W swoim dorobku ma brązowy medal mistrzostw świata z Hawany z 2003 roku oraz siedem krążków, w tym dwa złote, z mistrzostw Europy.

RadioZET.pl/WP Sportowe Fakty/KS