Zamknij

Aleksander Priwałow nie żyje. Były trener polskich biathlonistek miał 87 lat

20.05.2021 15:30
Aleksander Priwałow nie żyje
fot. Lukasz Solski/East News

Aleksander Priwałow nie żyje. Były trener reprezentacji Polski w biathlonie zmarł w wieku 87 lat.

Aleksander Priwałow z początku sam uprawiał biegi narciarskie, gzie w 1957 roku wywalczył mistrzostwo świata w Moskwie w biegu na 30 km. Następnie zaczął trenować biathlon, debiutując w tej dyscyplinie w 1959 roku w czasie mistrzostw świata w Courmayeur, zajmując jedenaste miejsce. Na igrzyskach olimpijskich w Squaw Valley wywalczył brązowy medal. Cztery lata później na ZIO w Innsbrucku został wicemistrzem olimpijskim. W międzyczasie na mistrzostwach świata w Umei zdobył dwa srebrne medale – indywidualnie i w sztafecie.

W 1966 roku zakończył profesjonalną karierę i rozpoczął pracę szkoleniowca. Najpierw został trenerem reprezentacji ZSRR. Po rozpadzie państwa zajął się kobiecą kadrą Rosji.

Aleksander Priwałow nie żyje

W latach 1995-1997 prowadził żeńską reprezentację Polski. W ostatnim roku biało-czerwoni, a konkretnie Anna Stera zdobyła pierwsze w historii dla polskiego biathlonu kobiecego podium Pucharu Świata i medale Mistrzostw Europy (brąz w sztafecie w 1996 i złoto w sprincie w 1997 roku). Na koniec Priwałow był trenerem w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Chorzowie.

- Z bólem w sercu przyjmujemy informację o śmierci trenera Priwałowa. Był bardzo szanowanym i poważanym szkoleniowcem. Wszyscy bardzo dobrze wspominamy go z okresu pracy zarówno z reprezentacją, jak i w chorzowskiej szkole – powiedział Stanisław Kępka, wiceprezes PZBiath.

RadioZET.pl/biathlon.pl