Zamknij

Polski mistrz świata złapany na dopingu. Grozi mu długa dyskwalifikacja

21.04.2021 22:30
Adrian Tekliński
fot. EAST NEWS

Adrian Tekliński, były polski mistrz świata w kolarstwie torowym, został przyłapany na stosowaniu środków dopingowych (EPO) i grozi mu czteroletnia dyskwalifikacja - poinformował dyrektor sportowy PZKol, Marek Leśniewski. Na dopingu przyłapany został także inny polski kolarz - Jarosław Wołosiuk.

  • Adrian Tekliński został przyłapany na stosowaniu środków dopingowych z grupy EPO
  • Byłemu polskiemu mistrzowi świata w kolarstwie torowym grożą cztery lata dyskwalifikacji
  • Prócz Teklińskiego doping wykryto także u Jarosława Wołosiuka, kolarza górskiego

Adrian Tekliński, były mistrz świata w kolarstwie torowym, stosował środki dopingowe (EPO) i grozi mu czteroletnia dyskwalifikacja - potwierdził PAP dyrektor sportowy PZKol, Marek Leśniewski.

Jako pierwszy podał tę informację portal WP Sportowe Fakty, powołując się na rozmowę z dyrektorem Polskiej Agencji Antydopingowej ( POLADA) Michałem Rynkowskim. Oprócz Teklińskiego czteroletnia dyskwalifikacja grozi startującemu w kategorii masters w kolarstwie górskim Jarosławowi Wołosiukowi.

Adrian Tekliński złapany na dopingu. Mistrzowi świata grozi sroga kara

- Byliśmy informowani przez POLADA o pozytywnym wyniku badań próbki A u Adriana Teklińskiego. Potem nie miałem wiedzy, czy zawodnik zażądał badania próbki B. No i dowiedziałem się z wypowiedzi pana Rynkowskiego w Sportowych Faktach, że Tekliński nie będzie się o to starać. Koszt takiego badania wynosi ok. 10 tys. złotych - tłumaczył Leśniewski.

- Cała procedura kontroli antydopingowej zawodników przechodzi teraz przez POLADA, a federacja macierzysta jest tylko informowana o wynikach. POLADA nakłada karę. Zawodnik może ją przyjąć lub nie, a wtedy może stanąć przed Komisją Dyscyplinarną POLADA, aby walczyć o swoje racje. Jako PZKol nie mieliśmy prawa ujawniać nazwisk zawodników przed zakończeniem procedury ze względu na RODO i na ochronę ich interesu. Takie prawo posiada jedynie organ kontrolujący, czyli POLADA, na odpowiednim etapie procedury - podkreślił Leśniewski.

Tekliński zdobył złoty medal mistrzostw świata w wyścigu scratch na torze w Hongkongu w 2017 roku. 31-letni zawodnik zapowiadał w ubiegłym roku zakończenie kariery.

RadioZET.pl/PAP