Zamknij

Adam Nawałka - kim jest trener reprezentacji? [DZIECI, WIEK, ŻONA]

Weronika Domoradzka
03.07.2018 06:50
Adam Nawałka - kim jest trener reprezentacji? [DZIECI, WIEK, ŻONA]
fot. ---

Kim jest Adam Nawałka? To selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej od 1 listopada 2013 roku. Biało-Czerwoni pod okiem trenera zagrali m.in. na Euro 2016 oraz mistrzostwach świata w Rosji 2018. Obecnie jego dalsza kariera na pozycji trenera stoi pod znakiem zapytania. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat Adama Nawałki - dzieci, wiek, żona, wykształcenie.

Adam Nawałka - kim jest trener? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat selekcjonera reprezentacji Polski i odpowiadamy na jedne z najczęściej pojawiających się pytań.

» Jerzy Brzęczek - kim jest nowy trener reprezentacji Polski? [KARIERA] «

Adam Nawałka - kim jest trener reprezentacji Polski? [KARIERA, OSIĄGNIĘCIA]

Adam Nawałka karierę trenerską rozpoczął w 1996 roku. W tym czasie trenował seniorski zespół Świt Krzeszowice. Wcześniej Nawałka był piłkarzem, grał m.in. w Wiśle Kraków, gdzie w 1978 został podstawowym zawodnikiem pierwszego zespołu, z którym zdobył mistrzostwo kraju. W tym samym roku został powołany przez Jacka Gmocha do kadry reprezentacyjnej na Mistrzostwa Świata. Łącznie w zespole narodowym wystąpił 34 razy. W 1985 opuścił klub Wisła Kraków i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie występował w polonijnym klubie Polish-American Eagles SC.

Adam Nawałka po powrocie do Polski w 1996 roku rozpoczął karierę trenerską. Początkowo trenował seniorski zespół Świt Krzeszowice, później powrócił do Wisły Kraków, gdzie objął funkcję koordynatora do spraw szkolenia młodzieży. Przez pewien czas pełnił także funkcję trenera pierwszej drużyny. Następnie prowadził Zagłębie Lublin, a później objął trzecioligową Sendecję Nowy Sącz 1. W 2004 roku został pierwszym szkoleniowcem Jagiellonii Białystok, jednak zwolniono go dwa lata później z powodu niezadowalających wyników.

W 2013 roku oficjalnie został ogłoszony selekcjonerem reprezentacji Polski. Adam Nawałka z Biało-Czerwonymi wywalczył awans do turnieju finałowego Euro 2016. To jedyny polski trener, który pokonał seniorską reprezentację Niemiec (2:0). To także pierwszy w historii szkoleniowiec reprezentacji Biało-Czerwonych, który awansował z reprezentacją do ćwierćfinałów Mistrzostw Europy. W 2016 roku PZPN przedłużył kontrakt z Nawałką do końca mundialu. Prawdopodobnie po tym terminie Nawałka będzie musiał pożegnać się z funkcją trenera. Przypominamy, że mecze Polski na MŚ pod okiem selekcjonera nie wypadły dobrze. Najpierw Biało-Czerwoni przegrali z Senegalem (1:2), a kilka dni później ponieśli klęskę w meczu z Kolumbią (0:3). 

» Kto zastąpi Nawałkę? Nowy trener reprezentacji Polski [TYPY] «

Adam Nawałka - dzieci, wiek, żona, wykształcenie [INFORMACJE O TRENERZE]

Adam Nawałka urodził się 23 października 1957 roku w Krakowie. W tym roku skończy 61 lat. Ma 181 cm wzrostu. Ukończył Liceum Ogólnokształcące dla pracujących w Krakowie i jest absolwentem Akademii Trenerskiej w Warszawie. Adam Nawałka prywatnie jest związany z Katarzyną Nawałką, zd. Kotulińską, z którą wziął ślub w 1983 roku. Para nie ma dzieci. 

Co ciekawe, tata trenera także był piłkarzem i grał w klubie Orlęta Rudawa. Z kolei brat Nawałki Jan jest dominikaninem.

RadioZET.pl/JW