Zamknij

Rząd znosi kolejne obostrzenia. Nowe wytyczne dla sportów drużynowych

17.05.2020 08:01

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia trzeciego etapu znoszenia obostrzeń wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa. Nowe wytyczne będą obowiązywały także w sporcie, zwłaszcza drużynowym. Zmiany wejdą w życie 18 maja.

Rząd znosi kolejne obostrzenia
fot. Bartosz KRUPA/East News

Trzeci etap znoszenia obostrzeń w największym stopniu dotyczy "odmrażania" gospodarki. Otwarte zostaną m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, a także restauracje i puby, choć w każdym z przypadków trzeba będzie zachować odpowiedni rygor sanitarny. Częściowo zadowolone będą też osoby uprawiające sport, ale np. właściciele siłowni czy klubów fitness wciąż muszą wstrzymać się z otwarciem swoich biznesów.

Otwarcie siłowni i klubów fitness planowane jest na czwarty etap. Wcześniej rząd zapowiadał, że kolejne restrykcje będzie znosił w tygodniowych bądź dwutygodniowych odstępach, a zatem można oczekiwać, że w przypadku zachowania obecnego wzrostu zakażeń i braku pogorszenia się sytuacji wyżej wymienione obiekty będą dostępne najpóźniej 1 czerwca.

Trzeci etap znoszenia obostrzeń: Boiska, orliki, skateparki

Zmiany, które wejdą w życie 18 maja, w obszarze sportu dotyczą przede wszystkim orlików, sal i hal gimnastycznych. Na boiskach będzie mogło przebywać maksymalnie 14 osób plus dwóch trenerów, a zatem mogą zostać wznowione popularne w kraju amatorskie rozgrywki ligi szóstek. Podobne przepisy będę obowiązywały w skateparkach, na skoczniach czy torach. Na pełnowymiarowych boiskach jednocześnie mogą grać 22 osoby.

"Wprowadzamy także możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Jeśli wydzielimy 5-metrową strefę buforową, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów)" - dodano w rozporządzeniu.

Trzeci etap znoszenia obostrzeń: Otwarcie sal i hal

Otwarte zostaną też sale i hale sportowe z założeniem, że im większy obiekt, tym więcej osób będzie mogło jednocześnie w nim przebywać. I tak:

  • w obiektach do 300 m2 - 12 osób + trener
  • w obiektach od 301 do 800 m2 -16 osób + 2 trenerów,
  • w obiektach od 801 do 1000 m2 - 24 osoby + 2 trenerów,
  • w obiektach powyżej 1000 m2 - 32 osoby + 3 trenerów.

W rozporządzeniu podkreślono jednak, że nie będzie możliwości skorzystania z szatni czy z pryszniców. Właściciele będą zobowiązani do dezynfekcji sprzętu po każdej osobie.

Warto przypomnieć, że wcześniej zezwolono na uprawianie tenisa oraz jazdę na rowerze czy rolkach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

RadioZET.pl/gov.pl