Zamknij

16-latek z USA został milionerem. Wygrał turniej gry komputerowej

Andreas Nicolaides
29.07.2019 16:30
Kyle "Bugha" Giersdorf
fot. PAP/EPA

16-letni Kyle "Bugha" Giersdorf zwyciężył w rozegranym w niedzielę finale turnieju e-sportowego "Fortnite" World Cup w kategorii indywidualnej. Nastolatek z USA otrzymał 3 mln dolarów. Całkowita pula nagród wydarzenia osiągnęła bezprecedensową wysokość 30 mln USD.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Giersdorf powiedział, że planuje zaoszczędzić większość zdobytej nagrody. - Wszystko, czego pragnę to nowe biurko. No i może biurko na moje trofeum - przekazał BBC. Nastoletni milioner rozpoczął karierę e-sportową w drużynie No Clout w ubiegłym roku. W marcu 2019 r. dołączył do obecnego zespołu Sentinels, a miesiąc później okazał się najlepszy w pierwszym tygodniu eliminacji do "Fortnite" World Cup.

Liderami rozgrywek indywidualnych byli gracze z USA. W pierwszej dziesiątce znaleźli się również dwaj Francuzi, Argentyńczyk, Szwed i Kanadyjczyk. W zestawieniu pojawili się także Polacy - Maciej "Teeq" Radzio (43. pozycja), Jarosław "JarkoS" Kaleta (52.) oraz Łukasz "Luki" Król (82.). Cała trójka otrzymała gwarantowaną sumę w wysokości 50 tys. USD.

Uczestnicy turnieju rywalizowali ze sobą w serii meczów w "Fortnite: Battle Royale". Zgodnie z zasadami gry w każdej partii 100 graczy zdobywało broń i innego rodzaju wyposażenie, a następnie eliminowało przeciwników na kurczącej się planszy, aż na polu walki pozostał ostatni zawodnik (turniej Solo) lub drużyna (turniej Duos w dwuosobowych zespołach).

Zwycięzców "Fortnite" World Cup wyłoniono na podstawie klasyfikacji punktowej prowadzonej na przestrzeni sześciu kolejnych meczów. Punktacja uzależniona była od liczby wyeliminowanych przeciwników (1 punkt za każdego pokonanego) oraz od zajętego miejsca (10 punktów za zwycięstwo, od 3-7 punktów w zależności od pozycji w top 25).

Kyle "Bugha" Giersdorf wygrał "Fortnite" World Cup

Giersdorf zwyciężył w pierwszym meczu indywidualnego finału, a następnie utrzymywał przewagę punktową przez resztę spotkania. W ostatecznej klasyfikacji uzyskał 59 punktów, czyli o 26 więcej, niż Harrison "psalm" Chang, który zajął drugą lokatę. Wicemistrz z 33 pkt. został nagrodzony sumą 1,8 mln dolarów. Trzecie miejsce zajął gracz znany jedynie jako Shane "EpikWhale", tracąc tylko jeden punkt do Changa - zapewniło mu to wygraną w wysokości 1,2 mln USD.

W kategorii drużynowej Duos pierwsze miejsce i nagrodę 3 mln USD zdobył dwuosobowy zespół Cooler Esport. Drugie miejsce zajęli członkowie Lazarus Esports (2,2 mln USD), a trzecie - drużyna 100 Thieves (1,8 mln USD).

Finały "Fortnite" World Cup rozegrano w dniach 26-28 lipca na nowojorskim stadionie Arthur Ashe. W chwili ogłoszenia 30-milionowa pula nagród zawodów Epic Games stanowiła rekord w branży e-sportowej. W ostatnich dniach pułap ten przebił jednak współfinansowany społecznościowo turniej "Dota 2" (Valve) The International 2019, w którego puli znalazło się już ponad 30,9 mln USD.

W wieloplatformowej strzelance survivalowej "Fortnite" na całym świecie zarejestrowało się dotychczas ponad 200 mln graczy. W poprzedzających weekendowe finały 10-tygodniowych eliminacjach do pucharu świata wzięło udział blisko 40 mln uczestników.

TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP/AN