Zamknij

PKOl uczcił setne urodziny Jana Pawła II. Odsłonięto pamiątkową tablicę

18.05.2020 17:59
PKOl uczcił 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II
fot. PKOl

W Centrum Olimpijskim w Warszawie odsłonięto w poniedziałek tablicę upamiętniającą setną rocznicę urodzin patrona tego obiektu Jana Pawła II. W uroczystości udział wzięli m.in. Arcybiskup Metropolita Warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz i minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

- Spotykamy się w dniu szczególnym – w stulecie urodzin Jana Pawła II i w 15. rocznicę nadania Jego imienia Centrum Olimpijskiemu. 12 kwietnia 2005 roku – 10 dni po śmierci Papieża – Zarząd PKOl jednogłośnie podjął decyzję, że Jan Paweł II będzie Patronem naszego Centrum. Następnie 18 maja 2005 roku - w obecności ówczesnego Prymasa Polski Księdza Kardynała Józefa Glempa, sportowców i Polskiej Rodziny Olimpijskiej - decyzja Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego stała się faktem. Spotykamy się zatem dokładnie w tym samym dniu, znów we wspaniałym – choć nieco mniejszym z uwagi na obecną sytuację - gronie Przyjaciół Ruchu Olimpijskiego i Polskiego Sportu - powiedział prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

Wśród gości znaleźli się też przewodniczący sejmowej Komisji Sportu i Turystyki Ireneusz Raś, sponsorzy PKOl i polskiej reprezentacji olimpijskiej, medaliści igrzysk i inni.

Tablica poświęcona Janowi Pawłowi II w Centrum Olimpijskim

Na tablicy znalazły się słowa polskiego papieża: "Każdy rodzaj sportu niesie z sobą bogaty skarbiec wartości, który zawsze trzeba sobie uświadamiać, aby móc je urzeczywistnić". Jan Paweł II uprawiał kajakarstwo i narciarstwo i nie ukrywał, że sam jest fanem sportu.

- Jan Paweł II jako człowiek był dla sportowców i sportu niezwykle życzliwy, widział w nim wartość, która procentuje w codziennym życiu. A najlepszym dowodem, kim dla Was jest i był, jest jego Patronat i Jego imię nadane Centrum Olimpijskiemu – podkreślił ks. kard. Nycz.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Jan Paweł II nie tylko uprawiał sport, ale też bardzo się nim interesował. Zawsze kibicował polskim sportowcom i wspierał ich duchowo. W dniu kiedy został Papieżem Wanda Rutkiewicz zdobyła Mount Everest. Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski i spotkania z himalaistką Jan Paweł II powiedział: "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko" – przypomniała z kolei Dmowska–Andrzejuk.

Muzeum Sportu i Turystyki przygotowało też z tej okazji specjalną wystawę papieskich pamiątek związanych ze sportem.

RadioZET.pl/PAP