Zamknij

Rewolucyjne zmiany w F1: Poznaliśmy nowy wygląd bolidów [ZDJĘCIA]

31.10.2019 19:45
Zmiany w Formule 1 od 2021 roku
fot. Mercedes-AMG Petronas Motorsport/Facebook

Od 2021 roku wyścigi Formuły 1 mają być ciekawsze za sprawą nowych bolidów, a zespoły nie będą mogły wydawać więcej niż 175 mln dolarów na sezon. O zmianach poinformowano po posiedzeniu Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) w Austin, gdzie w niedzielę odbędzie się Grand Prix USA.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku  

Przed rozpoczynającym się GP USA na torze w Austin odbyła się specjalna konferencja poświęcona zmianom, jakie czekają Formułę 1 w 2021 roku. Podczas niej nie tylko poinformowano o kluczowych poprawkach, ale również pokazano nowy wygląd bolidów. Za niespełna dwa lata samochody mają ułatwiać wyprzedzanie oraz ciekawsza ma być walka koło w koło.

- Formuła 1 będzie sportem, w którym sukces w większym stopniu zależeć będzie od tego jak, a nie ile wydaje się pieniędzy. Umożliwi nam to w pełni kontrolowany limit wydatków na poziomie 175 mln dolarów. Dzięki temu ten sport stanie się też bardziej atrakcyjny dla nowych graczy - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Po raz pierwszy w historii Formuły zostanie wprowadzony limit finansowy.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że 175 mln dolarów to nadal duża kwota, ale to pierwszy krok w odpowiednim kierunku - skomentował szef FIA Jean Todt.

Formuła 1: Rewolucyjne zmiany w 2021 roku

Możliwe jest także rozszerzenie kalendarza - do 25 wyścigów rocznie. Krócej ma też trwać samo wydarzenie. Obecnie kierowcy przez cztery dni znajdują się na torze - najpierw treningi, potem eliminacje i w niedzielę wyścigi. Teraz ma to zostać skrócone do trzech dni.

- Dążymy też do tego, by Formuła 1 była bardziej zrozumiała dla wszystkich, a także bardziej zaczniemy stawiać na ochronę środowiska - zapowiedział szef F1 Chase Carey.

Najważniejsze zmiany w Formule 1 od 2021 roku:

  • Prostsza walka pomiędzy bolidami i łatwiejsze wyprzedzanie;
  • Zrównoważona konkurencja w stawce;
  • Wszystkie zespoły F1 mogą liczyć, że królowa motorsportu dalej będzie dobrym biznesem, a także stanowić interesujące wyzwanie dla reszty uczestników;
  • Formuła 1 nadal będzie motosportem numer jeden na świecie i wciąż będzie rozwijać najnowsze technologie;
  • Sport, w którym zespoły będą miały do dyspozycji taką samą kwotę wydatków - 175 milionów dolarów.

RadioZET.pl/PAP, Twitter