Zamknij

Wyścigi sprinterskie w Formule 1. Rewolucja w królowej motorsportu

26.04.2021 19:27
Wyścigi sprinterskie w Formule 1
fot. GIUSEPPE CACACE/AFP/East News

Wyścigi sprinterskie w Formule 1 stają się faktem. W poniedziałek władze królowej motorsportu poparły dyskutowany od ponad miesiąca projekt. Jeszcze w tym sezonie odbędą się trzy takie zawody. Zastąpią tradycyjne sobotnie kwalifikacje i zadecydują o kolejności kierowców na polach startowych w Grand Prix.

  • Formuła 1 chce uatrakcyjnić rywalizację poprzez wprowadzenie wyścigów sprinterskich
  • Władze przegłosowały już projekt
  • Jeszcze w tym sezonie mają się odbyć trzy wyścigi sprinterskie, ale nie wiadomo, przy okazji których Grand Prix

Wyścigi sprinterskie mają być rozgrywane na dystansie 100 km. Kierowcy z pierwszych trzech miejsc dostaną dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw świata - odpowiednio trzy, dwa i jeden.

Jeszcze nie wiadomo, przed którymi dokładnie wyścigami o mistrzostwo świata wprowadzona zostanie rywalizacja na sprinterskim dystansie. Dwa mają się jednak odbyć w Europie (prawdopodobnie Silverstone i Monza), a jeden na innym kontynencie.

Formuła 1 wprowadza wyścigi sprinterskie

To oznacza, że po pierwszym piątkowym treningu będą rozegrane kwalifikacje do wyścigu sprinterskiego. Zmiana formatu rywalizacji ma ją uatrakcyjnić i zachęcić do oglądania jeszcze więcej kibiców.

"To będzie na pewno niezwykły spektakl i jestem przekonany, że będzie to też bardzo ciekawe dla samych kierowców" - skomentował szef F1 Stefano Domenicali.

Wszystkie zespoły poparły takie zmiany. "Bardzo się cieszę, że wszyscy chcemy szukać nowych rozwiązań i jesteśmy gotowi na zmiany" - dodał szef FIA Jean Todt.

RadioZET.pl/PAP