Formuła 1. Wyścig we Francji odwołany. Nowa data rozpoczęcia sezonu

27.04.2020 12:35
Formuła 1
fot. PAP/EPA

Wyścig Formuły 1 o Grand Prix Francji, zaplanowany na 28 czerwca, został odwołany z powodu koronawirusa - poinformowali organizatorzy. Sezon mistrzostw świata ma się rozpocząć 5 lipca w Austrii, prawdopodobnie bez kibiców, podobnie jak dwa tygodnie później w Wielkiej Brytanii.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Biorąc pod uwagę ewolucję sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa (...), Grand Prix Francji przyjmuje do wiadomości decyzje ogłoszone przez państwo, uniemożliwiające utrzymanie naszego wydarzenia - przyznał w komunikacie Eric Boullier, dyrektor tej imprezy, rozgrywanej w Le Castellet.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że łącznie odwołano lub przełożono na inny termin już dziesięć z 22 tegorocznych rund wyścigów F1. Wcześniej anulowano zmagania w Australii, Bahrajnie, Wietnamie, Chinach, Holandii, Hiszpanii, Monako, Azerbejdżanie i Kanadzie.

Kolejnym wyścigiem w kalendarzu jest GP Austrii - 5 lipca. Władze Formuły 1 liczą, że właśnie wtedy rozpocznie się oficjalnie tegoroczny sezon i uda się rozegrać od 15 do 18 zawodów.

- Naszym celem jest rozpoczęcie wyścigów w Europie w lipcu, sierpniu i na początku września, po raz pierwszy w Austrii w weekend 3–5 lipca - zapowiedział w poniedziałek szef Formuły 1 Chase Carey.

Jak dodał, w kolejnych miesiącach odbyłyby się wyścigi także na innych kontynentach. Finał nastąpiłby w grudniu w Abu Zabi.

Również w poniedziałek organizatorzy Grand Prix Wielkiej Brytanii poinformowali, że rozmawiają z rządem o możliwości przeprowadzenia wyścigu 19 lipca bez fanów.

W tym roku kierowcą testowym w sponsorowanym przez PKN Orlen teamie Alfa Romeo ma być Robert Kubica.

Posłuchaj podcastu

Więcej informacji na temat koronawirusa:

RadioZET.pl/PAP/AN