Zamknij

Romain Grosjean wystartuje w IndyCar. Opuści najszybsze tory

03.02.2021 18:41
Romain Grosjean wystartuje w IndyCar
fot. HOCH ZWEI/HochZwei/East News

Romain Grosjean, który cudem uszedł z życiem po wypadku w GP Bahrajnu w Formule 1, będzie ścigał się w serii IndyCar - ogłosił Francuz, który obecnie wraca do pełni sprawności.

  • Romain Grosjean, były kierowca teamu Haas F1, będzie się ścigał w serii IndyCar
  • W listopadzie 2020 roku Francuz uległ poważnemu wypadkowi w GP Bahrajnu, którego skutki odczuwa do dziś
  • Grosjean uciekał wówczas z płonącego bolidu. - Myślałem, że umarłem - mówił na konferencji prasowej

Romain Grosjean tuż po starcie w Grand Prix Bahrajnu wypadł z toru i z ogromną mocą uderzył w bariery okalające tor. Jego auto rozpadło się na pół i stanęło w płomieniach. Kierowca Haasa o własnych siłach opuścił bolid. Szczęśliwie doznał jedynie oparzeń, bo całe zdarzenie wyglądało dramatycznie.

Był to 179. i prawdopodobnie ostatni w karierze start Francuza w F1. "To już zamknięty rozdział" - powiedział 34-letni kierowca podczas wystąpienia na żywo w internecie. Zaznaczył jednak, że być może weźmie jeszcze udział w testach w barwach Mercedesa.

Romain Grosejan w IndyCar

Grosjean będzie bronił barw teamu Dale Coyne Racing i ma wystartować w 13 z 17 rund cyklu IndyCar. Odpuści rywalizację na torach owalnych, gdzie osiąga się znacznie większe prędkości, a więc wzrasta też ryzyko wypadku. Pierwotnie planował udział we wszystkich wyścigach.

- A potem wydarzył się Bahrajn, gdzie przez chwilę myślałem, że umarłem. Jestem ojcem trojga dzieci i muszę być rozsądny przy decydowaniu o przyszłości. W tej chwili nie czuję się wystarczająco komfortowo - ja sam, ale tym bardziej moje dzieci i moja żona - żeby ryzykować "owale" - tłumaczył Francuz.

W Bahrajnie Grosjean doznał poważnych oparzeń rąk i cały czas poddaje się rehabilitacji, ale odstawił już leki przeciwbólowe.

- Sporty motorowe zawsze są i będą niebezpieczne. Wiemy o tym, od kiedy jeździmy gokartami. To tylko kwestia tego, jaki poziom ryzyka akceptujesz - stwierdził Grosjean.

Sezon IndyCar ma się rozpocząć 18 kwietnia w Birmingham w stanie Alabama. W lutym odbędą się pierwsze testy.

- Będę nowicjuszem. Ostatni raz jeździłem autem podobnym do tych z IndyCar w 2011 roku, w serii GP2. Będę musiał się wiele nauczyć... - przyznał Francuz.

RadioZET.pl/PAP