Zamknij

Robert Kubica oficjalnie skreślony. Alfa Romeo przedstawiła skład

16.11.2021 20:47
Robert Kubica
fot. James Moy/Press Association/East News

Chińczyk Guanyu Zhou będzie w sezonie 2022 drugim obok Fina Valtteriego Bottasa kierowcą ekipy Alfa Romeo startującej w mistrzostwach świata Formuły 1 - ogłosił oficjalnie we wtorek zespół. Tym samym Robert Kubica pożegnał się z szansami na zostanie kimś więcej, aniżeli tylko kierowcą rezerwowym we włoskim teamie.

Decyzja o zatrudnieniu Guanyu Zhou przez Alfa Romeo nie jest zaskoczeniem, gdyż o takiej możliwości mówiło się już od dość dawna, gdy ujawniono, że firmy z Chin są gotowe dofinansować zespół z Hinwil kwotą nawet 30 mln dolarów w sezonie 2022.

W tej sytuacji w teamie Alfa Romeo Racing Orlen zabrakło miejsca dla Roberta Kubicy, który w dwóch ostatnich sezonach był w tej ekipie kierowcą rezerwowym i testowym.

Robert Kubica oficjalnie skreślony. Alfa Romeo przedstawiła skład

22-letni Zhou będzie pierwszym w historii kierowcą z Chin startującym w Formule 1. Przyszły zawodnik Alfy Romeo w tegorocznym sezonie jest kierowcą testowym teamu Alpine, startuje także w wyścigach Formuły 2, gdzie aktualnie plasuje się na drugiej pozycji na dwie rundy przed końcem sezonu.

W teamie Alfa Romeo Zhou będzie partnerem Fina Valtteriego Bottasa, który po sezonie 2021 odchodzi z ekipy Mercedesa.

W ostatnich trzech sezonach barwy szwajcarskiego zespołu reprezentowali Fin Kimi Raikkonen i Włoch Antonio Giovinazzi. Raikkonen podjął decyzję o zakończeniu kariery, natomiast Giovinazzi szuka dla siebie innej serii wyścigowej. Być może trafi do wyścigów długodystansowych WEC. Nieoficjalnie mówi się, że jego menedżerowie prowadzą także rozmowy z ekipami z Formuły E.

RadioZET.pl/PAP