Zamknij

Robert Kubica i Orlen skorzystają na zamieszaniu w Haasie? Szansa dla Polaka

Maciej Walasek
11.07.2019 13:53
Robert Kubica
fot. James Moy/Press Association/East News

Robert Kubica i Orlen mogą skorzystać na zawirowaniach w zespole Haasa. Amerykańska ekipa straciła sponsora tytularnego, firmę Rich Energy, co mogłoby otworzyć drogę dla polskiego kierowcy do zmiany teamu w przyszłym roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Robert Kubica od początku roku zmaga się z fatalnym samochodem Williamsa i nie może w pełni pokazać swoich umiejętności. Od pewnego czasu pojawiły się spekulacje, które mówiły, że 34-latek może zostać zastąpiony w trakcie sezonu przez Nicholasa Latifiego. Później pojawiło się jeszcze nazwisko Estebana Ocona, ale informacje były zwykłymi historiami wyssanymi z palca. Problemy z samochodem przyczyniają się do tego, że krakowianin nie może skupić się na pewnym prowadzeniu maszyny, tylko walczy z nią o utrzymanie się na torze. W tym czasie jazda George'a Russella zdecydowanie różni się od Polaka, gdzie Brytyjczyk jeździ o wiele spokojniej.

Robert Kubica: Czy Polak zostanie w Williamsie?

W związku z tym nie wiadomo, czy polski jedynak w Formule 1 znajdzie angaż w przyszłym roku. W tej chwili obowiązuje go kontrakt z Williamsem z możliwością przedłużenia o kolejny sezon, ale powiedzmy sobie szczerze, że w tej chwili sytuacja 34-latka nie jest dobra. Wobec tego poza Williamsem należy szukać innej alternatywy. Taką wydaje się zespół Haas, który w środę stracił sponsora tytularnego, firmę produkującą napoje energetyczne, Rich Energy.

GP Wielkiej Brytanii: Robert Kubica i Williams w domowym wyścigu na Silverstone [ZAPOWIEDŹ]

Niestety, ale po szumnych zapowiedziach walki na półkach sklepowych z Red Bullem, ale także batalią na torach wyścigowych, marka została oskarżona o plagiat loga. Producent rowerów z Wielkiej Brytanii zarzucił przedsiębiorstwu, że jego znak wygląda praktycznie tak samo, jak jego i pozwał firmę do sądu. Ostatecznie górą byli Brytyjczycy, którzy wygrali sprawę. Wobec tego producent napojów nie tylko nie może używać ich loga, ale także musi wypłacić olbrzymie odszkodowanie i pozbyć się wszystkich produktów, na których umieszczono znak. To wszystko oznacza dla firmy potężne straty.

Formuła 1: Orlen pomoże Robertowi Kubicy?

W środę Rich Energy ogłosiło, że ze skutkiem natychmiastowym zakończyło współpracę z Haasem, który został na lodzie. To może otworzyć szansę dla Orlenu, który niedawno deklarował, że pomoże Robertowi Kubicy w znalezieniu bardziej konkurencyjnego zespołu w Formule 1, jeżeli tylko pojawi się taka okazja. Mówi się, że amerykański team miał otrzymać od Rich Energy pieniądze rzędu 10-12 mln euro, co jest w zasięgu polskiej marki.

Formuła 1 2019. Kalendarz wyścigów F1. Terminarz Grand Prix: Kiedy startuje Robert Kubica?

Sam Polak jest zdecydowanie pewniejszym kierowcą od Romaina Grosjeana, któremu niejednokrotnie zdarzały się wpadki w Formule 1. A krakowianin potrzebuje jedynie solidnego samochodu, by móc wreszcie pokazać, na co tak naprawdę go stać.

Mimo to Haas po ogłoszeniu zerwania współpracy skomentował całą sytuację. Amerykański zespół w komunikacie napisał, że w świetle prawa Rich Energy wciąż jest jego sponsorem, więc nie wiadomo, jak sprawa potoczy się dalej.

RadioZET.pl/MW