Wojciech Cejrowski uderza w Orlen: Wspieranie Kubicy to bezsensowny pomysł

Maciej Walasek
24.04.2019 11:04
Robert Kubica
fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

Wojciech Cejrowski w „Radiowym Przeglądzie Prasy” skomentował sponsorowanie Roberta Kubicy przez PKN Orlen. Jego zdaniem decyzja koncernu całkowicie mija się z celem. Popularny podróżnik podał inne inwestycje, na które przedsiębiorstwo mogło przeznaczyć pieniądze.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Robert Kubica przez wiele miesięcy walczył o pełny powrót do Formuły 1. Ostatecznie krakowianin dopiął swego i został kierowcą wyścigowym F1 w sezonie 2019. Ta sztuka nie udałaby się, gdyby nie wsparcie Orlenu. Polska firma zawarła z Williamsem umowę sponsorską, na mocy której wpłaciła na konto brytyjskiego zespołu blisko 10 mln euro. Ta inicjatywa nie wszystkim przypadła do gustu. Wiele osób skrytykowało decyzję przedsiębiorstwa, całkowicie nie rozumiejąc tego ruchu. Kilka swoich zdań dołożył Wojciech Cejrowski.

- Co Orlen ma z tego, że wydał 100 mln zł na jednego sportowca? Na sport, który nie jest oglądany globalnie przez kupujących benzynę w Orlenie. Czy za te 100 mln zł Orlen mógłby doprowadzić do zwiększenia zysków przedsiębiorstwa inną drogą? To są pytania do prezesa i zarządu – zaczął 54-latek.

Według podróżnika pieniądze zostały przeznaczone na Kubicę. Jednak jeszcze przed początkiem sezonu, polski kierowca wielokrotnie zaznaczał, że nie dostał z tego ani złotówki.

- Nie sądzę, aby dało się obronić wydatek 100 mln zł na Kubicę, gdyby do Orlenu przyszło na zebranie zarządu kilku właścicieli akcji. Gdybym ja sobie kupił akcje Orlenu mógłbym skrzyknąć innych Rudników, którzy też kupili akcje Orlenu i wywalić zarząd. Naszymi akcjami, naszymi głosami, ale to jest przedsiębiorstwo teoretycznie państwowe, w którym nie obowiązują zasady wolnego rynku. To trzeba powiedzieć, to jest monopol państwowy! – grzmiał Cejrowski.

Formuła 1 2019. Terminarz wyścigów. Kalendarz Grand Prix F1: Kiedy startuje Robert Kubica?

Satyryk podał szereg innych swoich pomysłów, dzięki którym Orlen mógłby wzbogacić się bardziej niż na samym promowaniu polskiej marki na torach całego świata.

- Rozmnożenie liczby punktów działa na wzrost sprzedaży benzyny. Za te 100 mln zł, jakby Orlen wykosił z rynku, wykupił kilka małych stacji benzynowych prywatnych, które stoją w strategicznych miejscach. Zaproponowałby im kupę forsy. Przepłacę. Dwa razy tyle ci człowieku zapłacę, ile jesteś wart. To oni by sprzedali. Jest kilka takich stacji, które ja mijam po drodze do siebie na wiochę i prywaciarz to prowadzi. W strategicznym punkcie. Jego można by wykupić w ramach 100 mln zł i zwiększyć sprzedaż benzyny i zarobić pieniądze. A tak są moim zdaniem źle zainwestowane.

Robert Kubica: Debiut w GP Azerbejdżanu

W czwartej rundzie mistrzostw świata Formuły 1 w sezonie 2019 Robert Kubica zadebiutuje w GP Azerbejdżanu. Zmagania na torze w Baku odbędą się w dniach 26-28 kwietnia.

RadioZET.pl/sportowefakty.pl/MW