Zamknij

Robert Kubica ma gorszy samochód? Dziennikarz nie ma wątpliwości

Maciej Walasek
27.06.2019 13:23
Robert Kubica i George Russell
fot. WILLIAM WEST/AFP/East News

Robert Kubica ma do dyspozycji słabszy silnik Mercedesa w swoim samochodzie niż George Russell – przekonuje Franco Nugnes. Dziennikarz na łamach „Motorsportu” opublikował artykuł, w którym wyjaśnia przyczynę gorszych wyników polskiego kierowcy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Robert Kubica i George Russell wciąż walczą tylko między sobą w Formule 1. Po ośmiu rundach sezonu 2019 górą jest Brytyjczyk, który w sesjach kwalifikacyjnych za każdym razem miał lepszy czas od bardziej doświadczonego kolegi z zespołu. Podobnie jest w pojedynku wyścigowym, w którym Polak tylko raz przejechał linię mety przed 21-latkiem – w Grand Prix Francji.

 

Gorsze wyniki krakowianina spowodowały, że padok aż huczy od plotek, które mówią, że Williams nie dostarcza swoim zawodnikom identycznego sprzętu. Co więcej, niektórzy pozwalają sobie na stwierdzenie, że Russell jest faworyzowany przez ekipę z Grove. Każdy kto tak uważa może mieć ku temu podstawy: przede wszystkim młody zawodnik jest Brytyjczykiem i jeździ w teamie ze swojego kraju. Dodatkowo należy do programu rozwojowego młodych kierowców Mercedesa, który dostarcza silniki legendarnej stajni.

Robert Kubica: Williams faworyzuje Russella?

Niemniej jednak Claire Williams odpiera zarzuty tłumacząc, że jej zespół nigdy nie dyskryminowałby żadnego ze swoich kierowców. Według dziennikarza „Motorsportu”, Franco Nugnesa, Russell może mieć silnik zbliżony do jednostki używanej przez Lewisa Hamiltona i Valtteriego Bottasa.

GP Austrii: Robert Kubica rywalizuje w Królestwie Red Bulla [TERMINARZ WEEKENDU]

- George może mieć silnik w specyfikacji Casa, czyli taki sam jak ten, z którego korzystają Hamilton i Bottas w Mercedesie. Dla Kubicy zarezerwowany jest silnik w wersji dla zespołów klienckich, z którego korzystają kierowcy Racing Point – uważa dziennikarz.

Formuła 1: Robert Kubica ma gorszy silnik niż George Russell

Nugnes dla przykładu zwrócił uwagę na różnice między zawodnikami w prędkościach podczas GP Kanady i Francji. Podczas wyścigu w Montrealu u 21-latka odnotowano prędkość maksymalną wynoszącą 331,1 km/h, a u Kubicy 326,6 km/h. Natomiast na Paul Ricard ta różnica była jeszcze większa: Russell miał 334,6 km/h, a krakowianin „tylko” 315,9 km/h.

- Liczby są jasne, różnica jest oczywista. To, w jakim stopniu zależna jest ona od trudności w prowadzeniu bolidu przez Kubicę i zdolności Russella, a na ile odpowiadają za nią różnice techniczne pomiędzy obiema maszynami ciężko jednoznacznie stwierdzić, ale pewne jest to, że dla Toto Wolffa Kubica jako zespołowy kolega Russella to duża wartość – podkreślił.

RadioZET.pl/motorsport.com/MW