Zespoły Formuły 1: Red Bull Racing F1

Maciej Walasek
16.02.2019 12:00
Red Bull F1 zespół Formuły 1
fot. PAP/EPA

Red Bull Racing to zespół Formuły 1 powstały na bazie Jaguara. Ekipa znajduje się w posiadaniu austriackiego producenta napojów energetycznych. Poznaj historię, największe sukcesy i podstawowe informacje.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku  

Red Bull F1: Korzenie Formuły 1

Red Bull F1 ma swoje początki w Formule 1 w 1995 roku roku, kiedy jego logo znajdowało się na samochodach Saubera, a później Jaguar Racing. Właśnie wtedy amerykański producent Ford borykający się z problemami finansowymi postanowił sprzedać swoją ekipę. Przed końcem roku austriacki producent napojów energetycznych doszedł do porozumienia z koncernem Forda i według ustaleń mediów przejął team za symbolicznego dolara.

Red Bull F1: Debiut w Formule 1

Red Bull zadebiutował w Grand Prix Australii w 2005 roku, a pierwszym kierowcą został David Coulthard. Rola drugiego zawodnika została podzielona między dwóch kierowców programu rozwojowego Red Bull Junior Team: Vitantonio Liuzziego i Christiana Kliena. W pierwszym sezonie zespół korzystał z silników firmy Cosworth.

W 2005 roku miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie. Red Bull na przełomie sierpnia i września wykupił kolejny zespół – Minardi i przekształcił go na Scuderię Toro Rosso (tzw. juniorski team Red Bulla), który miał szkolić młodych zawodników.

Rok później Red Bull zaczął korzystać z jednostek napędowych Ferrari, ale na koniec sezonu jego wyniki były dwa razy słabsze od tych uzyskanych w trakcie debiutanckiego roku.

Red Bull F1: Współpraca z Renault i totalna dominacja

Od sezonu 2007 Red Bull związał się z Renault, które zobowiązało się dostarczać silniki austriackiemu zespołowi. W tym czasie do ekipy dołączył Mark Webber, który został nowym team-partnerem Coultharda. Po dwóch latach zmagań ten drugi zakończył karierę, a jego następcą został Sebastian Vettel.

Młody Niemiec już w pierwszym roku startów w nowej ekipie został wicemistrzem świata, a stajnia zdobyła drugie miejsce w klasyfikacji konstruktorów. Jednak tamta rywalizacja była zaledwie początkiem totalnej dominacji zespołu.

Od 2010 do 2013 roku włącznie, Red Bull nie miał sobie równych w Formule 1, gdzie królował w dwóch kategoriach: czterokrotnie mistrzem świata kierowców został Sebastian Vettel, a team z Milton Keynes czterokrotnie triumfował w klasyfikacji konstruktorów.

Red Bull F1: Era hybrydowa

Po zakończeniu przygody z silnikami V8 i wejściu w nowy rozdział z silnikami hybrydowymi V6 Turbo, Red Bull musiał uznać wyższość Mercedesa. Od tej pory Czerwone Byki wciąż próbują powrócić do walki o najwyższe laury, ale na razie udaje im się odnosić pojedyncze sukcesy.

W 2018 roku zespół poinformował, że w sezonach 2019-2020 ich nowym dostawcą jednostek napędowych będzie Honda.

Red Bull F1: Podstawowe informacje

  • Pełna nazwa zespołu: Aston Martin Red Bull Racing
  • Siedziba zespołu: Milton Keynes (Wielka Brytania)
  • Szef zespołu: Christian Horner
  • Dostawca silników: Honda
  • Debiut w F1: GP Australii 2005
  • Kierowcy: Max Verstappen i Pierre Gasly
  • Mistrzostwa świata konstruktorów: 4
  • Mistrzostwa świata kierowców: 4

RadioZET.pl/MW