Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Tysiące osób na pogrzebie Nikiego Laudy. Świat pożegnał legendę F1 [ZDJĘCIA]

29.05.2019 18:01
sport

Tysiące osób, w tym startujący obecnie kierowcy Formuły 1, zebrało się wokół katedry św. Szczepana w Wiedniu, gdzie od wczesnych godzin porannych odbyły się uroczystości pogrzebowe Nikiego Laudy. Austriak zmarł 20 maja w wieku 70 lat.

Pogrzeb Nikiego Laudy fot. PAP/EPA

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Niki Lauda zmarł na początku ubiegłego tygodnia. Ostatni hołd trzykrotnemu mistrzowi świata oddają nie tylko krewni i przyjaciele, ale też tysiące fanów. Wielu z nich skorzystało z możliwości przejścia obok wystawionej w katedrze trumny. Bramę otwarto o 8.30, utworzyła się ponad dwustumetrowa kolejka.

- To był niekończący się orszak kibiców, żałobników i turystów. Ci, którzy czekali w kolejce, nic nie robili sobie z zimna, deszczu i wiatru. Zebrali się ludzie w każdym wieku, niektórzy z nich ubrali się tak, jak często robił to Lauda, m.in. w czerwoną czapeczkę z daszkiem czy kurtki Ferrari. O 11.30 zamknięto bramę, nie wszystkim udało się wejść - relacjonowała agencja APA.

Pogrzeb Nikiego Laudy: Kto wziął udział w uroczystości?

W uroczystościach udział bierze wielu gości honorowych, m.in. prezydent Austrii Alexander Van der Bellen, aktor i polityk Arnold Schwarzenegger, byli kierowcy F1: Gerhard Berger, David Coulthard, Nico Rosberg, Marc Webber, Jacky Ickx, obecny mistrz świata Brytyjczyk Lewis Hamilton i jego kolega z teamu Fin Valtteri Bottas, a także prezydent Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) Jean Todt. Pojawili się również przedstawiciele innych dyscyplin, np. byli narciarze alpejscy Hermann Maier i Norweg Aksel Lund Svindal. Nie zabrakło aktora Daniela Bruehla, który wcielił się w Laudę w filmie "Wyścig".

Ze środowiskiem F1 Lauda związany był niemal przez całe życie. Jako kierowca Ferrari w 1975 i 1977 zdobył tytuł mistrzowski, a po raz trzeci w 1984 roku w barwach McLarena. W 1976 uczestniczył w bardzo poważnym wypadku, został wówczas dotkliwie poparzony, miał też uszkodzone płuca. Po sześciu tygodniach wrócił do rywalizacji. Właśnie o tych wydarzeniach opowiadał "Wyścig". Karierę Austriak zakończył w 1985 roku.

W późniejszych latach, w konsekwencji wspomnianego wypadku, miał dwie transplantacje nerki - w 1997 i 2005 roku.

Ostatnio pracował m.in. z Hamiltonem i Bottasem w teamie Mercedes GP, gdzie pełnił funkcję dyrektora.

Oceń