Kierowcy Formuły 1: Pierre Gasly

01.03.2019 12:00

Pierre Galsy to francuski kierowca Formuły 1 jeżdżący dla Red Bulla. Młody zawodnik F1 zadebiutował w barwach Toro Rosso, w którym po kilku dobrych występach zyskał angaż do austriackiego zespołu. Poznaj historię Gasly'ego, drogę do Formuły 1 i podstawowe informacje.

Pierre Gasly kierowca Formuły 1 fot. Red Bull Racing/Facebook

Pierre Gasly: Karting

Pierre Gasly rozpoczął przygodę z motorsportem w kartingu, w którym zadebiutował w wieku 10 lat. W gokarcie przejechał cztery sezony, gdzie walczył we francuskich i europejskich mistrzostwach będąc jednym z czołowych zawodników.

Pierre Gasly: Bolidy jednomiejscowe

W 2011 roku Gasly przesiadł się do jednomiejscowego bolidu i zaczął startować w Formule 4. W pierwszym sezonie zajął trzecią lokatę z czterema triumfami na koncie. W kolejnym sezonie przeszedł do Formuły Renault 2.0 Eurocup, jednocześnie występując w pojedynczych rundach północnoeuropejskiego cyklu. W tej pierwszej kategorii zdobył mistrzowski tytuł. Z kolei w tej drugiej klasie po sześciu wyścigach uplasował się na szóstym miejscu. W 2013 roku pozostał w Formule Renault 2.0 Eurocup, z którą tym razem łączył jazdy w alpejskiej edycji mistrzostw. W FR 2.0 wywalczył czempionat, a w alpejskiej kategorii był szósty.

Dzięki sukcesom, Gasly dołączył do juniorskiego programu Red Bulla i przy pomocy austriackiej marki dostał się do Formuły Renault 3.5, reprezentując ekipę Arden Motorsport. Zdobył wicemistrzowski tytuł, ulegając tylko innemu protegowanemu Czerwonych Byków – Carlosowi Sainzowi Juniorowi. Pod koniec sezonu 2014 zaliczył pojedyncze starty w GP2,w którym nie zdobył ani jednego punktu.

Pierre Gasly: Dwa sezony w GP2

Pierre Gasly rozpoczął pełny sezon w serii GP2, w którym podpisał kontrakt z zespołem DAMS. Często popełniał olbrzymie błędy, ale też czasami jeździł bardzo dobrze, co ostatecznie dało mu ósmą lokatę. W tym samym roku został kierowcą rezerwowym obu teamów: Red Bulla i Toro Rosso.

W 2016 roku przeszedł do Premy Racing i był uważany za faworyta do mistrzowskiej korony. Francuz nie zawiódł i zdobył tytuł. Przejął obowiązki trzeciego zawodnika Red Bulla i Toro Rosso, siadając za sterami obu samochodów w trakcie testów Formuły 1.

Pierre Gasly: Formuła 1

Kiedy Toro Rosso postanowiło zachować skład swoich zawodników, Red Bull wysłał go do Japonii na zawody Super Formuły, gdzie został kierowcą Teamu Mugen. Zwyciężył w dwóch rundach, a finał sezonu został odwołany przez szalejący monsun. Wobec tego Gasly został wicemistrzem serii. Kiedy Toro Rosso zwolniło Danilla Kvyata, zastąpił Rosjanina w ostatnich pięciu wyścigach sezonu Formuły 1. Chociaż nie zdobył ani jednego punktu, zrobił wrażenie na szefostwie ekipy, która postanowiła go zatrzymać na kolejny rok.

W sezonie 2018 świetnie spisywał się w średnim bolidzie zespołu z Faenzy. W najlepszym starcie zajął czwarte miejsce (GP Bahrajnu), co było najlepszym wynikiem Toro Rosso w erze hybrydowej. Na koniec roku był bezdyskusyjnym zwycięzcą w wewnętrznym pojedynku ze swoim kolegą z ekipy, Brendonem Hartley'em. Pierwszy pełny sezon zakończył na piętnastej pozycji. Po przejściu Daniela Ricciardo z Red Bulla do Renault, zajął miejsce Australijczyka w stajni z Milton Keynes.

Pierre Gasly: Podstawowe informacje

Narodowość: Francja

Data urodzenia: 7 lutego 1996

Wzrost: 177 cm

Waga: 68 kg

Debiut w F1: GP Malezji 2017