Niki Lauda zostanie pochowany w kombinezonie wyścigowym

Maciej Walasek
24.05.2019 22:03
Niki Lauda
fot. Merceds-AMG Petronas Motorsport/Facebook

Niki Lauda, wybitny austriacki kierowca wyścigowy, który zmarł w poniedziałek, zostanie pochowany w kombinezonie wyścigowym. Do trumny zostanie włożony także kask, który Lauda używał w trakcie kariery sportowej - ujawnił portal internetowy nachrichten.at.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Niki Lauda zmarł we wtorek, 21 maja. Pogrzeb odbędzie się w środę 29 maja. Msza żałobna zostanie odprawiona w wiedeńskiej Katedrze Św. Szczepana o godz. 13. Weźmie w niej udział około 300 osób, wśród nich będą znani byli i obecni kierowcy wyścigowi, politycy, sportowcy, przyjaciele zmarłego, m.in. Arnold Schwarzenegger.

Lauda zostanie pochowany na jednym z wiedeńskich cmentarzy, w samym pogrzebie uczestniczyć będzie już tylko najbliższa rodzina.

Trzykrotny mistrz świata F1 (1975, 1977, 1984) w sierpniu ubiegłego roku przeszedł zabieg przeszczepu płuc, a w styczniu tego roku trafił do szpitala z powodu ciężkiej grypy. Ostatnio miał poważne problemy z nerkami. Zmarł w klinice uniwersyteckiej w Zurychu otoczony najbliższą rodziną.

Niki Lauda: Sukcesy. Co osiągnął?

Lauda jako kierowca Ferrari w 1975 i 1977 zdobył tytuł mistrzowski, a po raz trzeci w 1984 roku w barwach McLarena. W 1976 roku uczestniczył w bardzo poważnym wypadku, został wówczas dotkliwie poparzony, uszkodził sobie również płuca. Po sześciu tygodniach wrócił do rywalizacji. Karierę zakończył w 1985 roku.

Zobacz także

W późniejszych latach, w konsekwencji wspomnianego wypadku, miał dwie transplantacje nerki - w 1997 i 2005 roku. W 2013 roku powstał film pt. "Wyścig", opowiadający historię słynnej rywalizacji pomiędzy Laudą i Brytyjczykiem Jamesem Huntem. Ostatnio pracował w startującym w Formule 1 teamie Mercedes GP, gdzie pełnił funkcję dyrektora sportowego.

W niedzielę przed startem wyścigu o Grand Prix Monako na ulicznym torze w Monte Carlo pamięć Laudy zostanie uczczona minutą ciszy.

RadioZET.pl/PAP/MW