Zamknij

Niki Lauda nie żyje. Formuła 1 straciła legendę

Maciej Walasek
21.05.2019 06:48
Niki LAuda
fot. Twitter

Niki Lauda nie żyje. Trzykrotny mistrz świata Formuły 1 zmarł w wieku 70 lat po długiej i ciężkiej chorobie. W przeszłości Austriak dwukrotnie wymykał się śmierci.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Niki Lauda nie żyje. Legendarny kierowca Formuły 1 zmarł w wieku 70 lat. Informację podało wiele źródeł, powołując się na rodzinne informacje. W ostatnim czasie Niki Lauda przebywał w prywatnej klinice w Szwajcarii, do której trafił z powodu problemów z nerkami. W ubiegłym roku Lauda przeszedł transplantację płuca, po której spędził dwa miesiące w szpitalu. Po opuszczeniu placówki, trzykrotny mistrz świata znów znalazł się pod opieką wiedeńskich lekarzy z powodu infekcji. W ostatnich dniach lokalne media podawały, że Austriak był leczony metodą dializowania nerek.

Niki Lauda nie żyje: Oświadczenie rodziny

- Z głębokim smutkiem ogłaszamy, że w poniedziałek nasz ukochani Niki odszedł w spokoju otoczony rodziną. Jego niebywałe osiągnięcia sportowe oraz działalność biznesowa pozostaną niezapomniane. Zawsze towarzyszyć nam będą jego niestrudzona chęć działania, prostota i odwaga. Niki był wzorem do naśladowania i punktem odniesienia na nas wszystkich. Z dala od publiki był kochającym i troskliwym mężem, ojcem i dziadkiem. Będzie nam go brakowało - brzmi komunikat rodziny.

Niki Lauda: Poważny wypadek i przeszczepy

Przypadek Nikiego Laudy często porównywany jest do sytuacji Roberta Kubicy. Austriak, który w 1975 roku po raz pierwszy został mistrzem świata F1, 12 miesięcy później miał potworny wypadek na torze Nuerburgring. Jego auto stanęło w płomieniach i gdyby nie pomoc rywali, prawdopodobnie by zginął. Po tym zdarzeniu Lauda zapadł w śpiączkę, a już sześć tygodni później znów się ścigał.
Austriak jeszcze raz wymknął się śmierci w sierpniu 2018 roku, kiedy przeszedł przeszczep płuc. Lekarze mówili później, że bez transplantacji 69-latek nie przeżyłby tygodnia.

Niki Lauda: Osiągnięcia

Niki Lauda jest jedną z legend F1. Po raz pierwszy po tytuł mistrza świata sięgnął w 1975 roku w barwach Ferrari, a później - już po wypadku - triumfował jeszcze w 1977 (Ferrari) i 1984 roku (McLaren).
Więcej tytułów od niego ma tylko pięciu zawodników - Michael Schumacher (7), Juan Manuel Fangio (5) oraz Alain Prost, Sebastian Vettel i Lewis Hamilton (po 4).

Niki Lauda: Żona i dzieci

Po raz pierwszy Lauda ożenił się w 1976 roku z Marlene Knaus, z którą rozwiódł się 15 lat później. Dekadę temu poślubił Birgit Wetzinger.
Austriak ma piątkę dzieci - dwóch synów Lucasa i Mathiasa z pierwszego małżeństwa, Christopha z nieformalnego związku oraz bliźniaki Maxa i Mię z drugiego małżeństwa, którzy przyszli na świat, kiedy Lauda miał już 60 lat.

Niki Lauda: Film "Wyścig"

W 2013 roku na ekranach kin zadebiutował film "Wyścig" opowiadający historię rywalizacji Nikiego Laudy z Jamesem Huntem. W rolę austriackiego kierowcy wcielił się Ron Howard.
Produkcja otrzymała dwie nominacje do nagrody Złotego Globa: za najlepszy dramat i dla najlepszego aktora drugoplanowego Daniela Bruehla.
RadioZET.pl/KS, MW