Zespoły Formuły 1: Mercedes F1

Maciej Walasek
16.02.2019 12:00
Mercedes F1 zespół Formuły 1
fot. Mercedes-AMG Petronas Motorsport/Facebook

Mercedes to mistrzowski zespół Formuły 1. W ostatnich latach fabryczny team niemieckiego koncernu zdominował rywalizację w królowej sportów motorowych. Poznaj historię ekipy, jej największe osiągnięcia i podstawowe informacje.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku  

Mercedes F1: Debiut w Formule 1

Mercedes F1 zadebiutował w Formule 1 w Grand Prix Francji w 1954 roku. W pierwszych dwóch latach rywalizacji mistrzowski tytuł kierowców przypadł ich zawodnikowi – Juanowi Manuelowi Fangio. Pomimo sukcesów, niemiecki zespół postanowił wycofać się z F1 z powodu tragedii w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans, w którym zginęły 83 osoby.

Mercedes F1: Powrót do Formuły 1

Mercedes po wielu latach przerwy powrócił do najwyższej serii wyścigowej świata w latach 90. jako dostawca jednostek napędowych. W 1994 roku zasilał Saubera, ale od następnego roku związał się z McLarenem.

Pod koniec 2009 roku Mercedes podjął kluczową decyzję odnośnie do pełnego powrotu do Formuły 1. Niemiecki koncern wykupił 75,1 proc. udziałów od mistrzowskiej ekipy Brawn GP (zespół zdominował F1 w sezonie 2009) i przekształcił go w fabryczny team – Mercedes Grand Prix. Pierwszym dyrektorem technicznym został Ross Brawn, a kierowcami byli Nico Rosberg i Michael Schumacher.

Mercedes F1: Era hybrydowa

W 2014 roku w życie weszły nowe przepisy, na mocy których silniki V8 zostały zastąpione hybrydowymi jednostkami z turbodoładowaniem V6 Turbo.W tym samym roku nowym dyrektorem technicznym ekipy został Toto Wolff, który współdzielił tę funkcję z Paddy Lowe’m (ten drugi w 2017 roku przeszedł do Williamsa). Sezon wcześniej do stajni z Brackley dołączył Lewis Hamilton, który zastąpił Michaela Schumachera. Od 2014 roku Srebrne Strzały nie mają sobie równych w mistrzostwach świata Formuły 1, gdzie nieustannie zdobywają podwójną koronę. Czterokrotnie mistrzostwo świata kierowców wywalczył Hamilton, raz tytuł zgarnął Rosberg.

Mercedes F1: Podstawowe informacje

  • Pełna nazwa zespołu: Mercedes-AMG Petronas Motorsport
  • Siedziba zespołu: Brackley (Wielka Brytania)
  • Szef zespołu: Christian "Toto" Wolff
  • Debiut w F1: GP Francji 1954
  • Kierowcy: Lewis Hamilton i Valtteri Bottas
  • Mistrzostwa świata konstruktorów: 5
  • Mistrzostwa świata kierowców: 7

RadioZET.pl/MW