Kierowcy Formuły 1: Max Verstappen

01.03.2019 12:00
Max Verstappen kierowca Formuły 1

Max Verstappen to holenderski kierowca Formuły 1. Zawodnik Red Bull Racing, najmłodszy zwycięzca wyścigu F1. Uważany za jeden z największych talentów Formuły 1 od lat. Poznaj karierę Verstappena, jego osiągnięcia i podstawowe informacje.

Max Verstappen: Pierwsze kroki w kartingu

Max Verstappen poszedł w ślady swojego ojca, Josa (byłego kierowcy Formuły 1). Holender rozpoczął karierę zawodnika wyścigowego w wieku zaledwie czterech lat, gdzie po raz pierwszy usiadł za kierownicą gokarta i wziął udział w lokalnych mistrzostwach. Po pięciu latach przeszedł do Rotax Minimax Challenge i zdobył mistrzostwo Belgii. W kolejnym roku startów zgarnął czempionat Belgii wśród kadetów oraz triumfował w holenderskiej i belgijskiej edycji Rotax Minimax Challenge.

W latach 2011-2012 brał udział w WSK Euroseries, gdzie w pierwszej kolejności został mistrzem kategorii KF3, a rok później przystępując do rywalizacji w klasie KZ2 okazał się bezkonkurencyjny i zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. W następnym sezonie zdobył mistrzostwo kategorii KF i KZ, a także triumfował w kartingowych mistrzostwach świata w najwyższej klasie KZ1.

Max Verstappen: Mistrzostwo w F3 i przejście do Formuły 1

W 2014 roku Verstappen przesiadł się do bolidów jednomiejscowych. Rozpoczął starty w mistrzostwach Europy Formuły 3 i sprawił olbrzymią sensację, gdzie wygrał w 10 wyścigach. Z powodu serii błędów pod koniec przegrał mistrzowski tytuł i uplasował się na trzeciej pozycji. Sensacyjnie pod koniec roku, Holender podpisał kontrakt z zespołem Toro Rosso na sezon 2015. W wieku 17 lat, Verstappen został najmłodszym kierowcą w historii Formuły 1.

Rok debiutu młodego nastolatka został okrzyknięty największym objawieniem ostatnich lat. Max Verstappen prezentował świetne tempo w kwalifikacjach i wyścigach. Dodatkowo popisywał się bardzo dobrymi manewrami wyprzedzania. W pierwszym roku startów dwa razy meldował się na czwartym miejscu.

Max Verstappen: Awans do Red Bulla i pierwsze zwycięstwo

W 2016 roku Verstappen pozostał w Toro Rosso licząc na angaż do Red Bulla. Po czterech rundach, holenderski zawodnik przeszedł do stajni z Milton Keynes i w debiutanckim starcie zwyciężył w Grand Prix Hiszpanii, zostając najmłodszym triumfatorem wyścigu GP w historii Formuły 1. Drugi rok w F1 zakończył na piątej lokacie.

Chociaż w następnym sezonie, Czerwone Byki musiały uznać wyższość Ferrari i Mercedesa, nie przeszkodziło to w wygraniu rund w Malezji i Meksyku i prezentowaniu widowiskowej jazdy. Finalnie Max Verstappen zakończył zmagania na szóstej pozycji.

W pierwszej połowie 2018 roku,holenderski kierowca popełniał sporo błędów, co kosztowało go utratę wielu punktów. Od GP Kanady zmienił nastawienie do swoich występów, co zaowocowało tym, że w drugiej części sezonu był najlepiej punktującym zawodnikiem w stawce. Dorzucił do tego zwycięstwo w Meksyku i ostatecznie zajął czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej.

Max Verstappen: Podstawowe informacje

Narodowość: Holandia

Data urodzenia: 30 września 1997

Wzrost: 180 cm

Waga: 67 kg

Debiut w wyścigu F1: GP Australii 2015