Zamknij

Lewis Hamilton chce zmian w F1. "Powinna być bardziej zróżnicowana rasowo"

14.07.2021 12:01
Lewis Hamilton chce zmian w F1. "Powinno być bardziej zróżnicowane rasowo"
fot. Voetbal International/East News

Lewis Hamilton, mistrz F1, chce, by wyścigi zmieniły swoją formułę na taką, która daje więcej szans osobom czarnoskórym i Azjatom. Brytyjczyk uważa, że obecnie mistrzostwa świata, ale także pozostałe sporty motorowe, są za mało zróżnicowane pod względem rasowym.

Lewis Hamilton wraz ze swoją organizacją – Hamilton’s Commision – nawołuje do zmian w F1 od 2019 roku. Brytyjczyk na znak poparcia dla akcji Black Lives Matters klęka przed każdym wyścigiem, a także poprosił, by jego bolid pomalowano na czarno. Ten ostatni gest ma zwrócić uwagę na dyskryminację.

Hamilton domaga się, by w sportach motorowych zatrudniano więcej czarnoskórych osób i Azjatów. Oczekuje także, że będą oni częściej przyjmowani na praktyki. Kolejną propozycją Hamiltona jest utworzenie ścieżek zawodowych dla czarnoskórych absolwentów szkół, a także wdrożenie programów stypendialnych.

Hamilton o F1: powinno być bardziej zróżnicowane rasowo

Hamilton w rozmowie z BBC stwierdził, że takie rozwiązania będą częścią dziedzictwa, które pozostawi po sobie w F1. - Chcę być zapamiętany nie tylko jako sportowiec wygrywający mistrzostwa, ale ktoś więcej. Chcę pomagać ludziom i zmieniać ten sport – stwierdził kierowca.

Brytyjczyk dodał też, że F1 powinno być tak zróżnicowane jak „cały świat”. - Wszyscy jesteśmy tacy sami. Nie ma powodu, by F1 było mniej zróżnicowane niż świat dookoła – stwierdził.

Hamilton: osoby czarnoskóre muszą dalej mierzyć się z problemami

Według Hamiltona czarnoskóre osoby mają problem nie tylko z dostępem do pracy w sportach motorowych. - Oni muszą mierzyć się z problemami na wszystkich etapach edukacji.

Lewis Hamilton jest zwycięzcą zeszłorocznego MŚ F1. W obecnym, trwającym jeszcze sezonie, Brytyjczyk zajmuje w tabeli 2 miejsce. Do prowadzącego Maxa Verstappena traci 32 punkty. 

RadioZET.pl/AFP