Kierowcy Formuły 1: Lando Norris

Maciej Walasek
01.03.2019 12:00
Lando Norris kierowca Formuły 1

Lando Norris to brytyjski kierowca wyścigowy F1. Od 2019 roku zawodnik McLarena debiutujący w Formule 1. Poznaj jego początki kariery, największe sukcesy i podstawowej informacje.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku  

Lando Norris: Początek kariery

Lando Norris na początku bardziej interesował się motocyklami. Wszystko się zmieniło, kiedy mając siedem lat, jego ojciec zabrał go na zawody kartingowe. Wówczas Brytyjczyk natychmiast zakochał się w gokartach i postanowił ścigać się na czterech kółkach. W latach 2006-2013 występował w różnych zawodach, podczas których osiągnął wiele sukcesów. Najważniejszym z nich był wyścig w Bahrajnie w 2013 roku, kiedy zdobył tytuł mistrza świata.

W kolejnym sezonie Norris kontynuował jazdę gokartem, ale jednocześnie rozpoczął ściganie w Ginetta Junior Championship, w którym będąc najlepszym wśród pozostałych debiutantów zajął trzecie miejsce, odnosząc cztery wygrane.

Lando Norris: Przesiadka do bolidów jednomiejscowych

W 2015 roku Lando Norris przeniósł się do MSA Formula Championship, gdzie rozpoczął rywalizację w samochodach jednomiejscowych. Razem z zespołem Carlina zwyciężył osiem razy, zapewniając sobie mistrzowską koronę. W międzyczasie startował w pojedynczych rundach we włoskiej i niemieckiej Formule 4.

Na sezon 2016 wyjechał do Nowej Zelandii, aby ścigać się w Toyota Racing Series. Tam również Norris zdominował zawody i sięgnął po czempionat. Po zapewnieniu sobie mistrzowskiego tytułu wrócił do Europy, gdzie wziął udział w północnoeuropejskiej i europejskiej Formule Renault 2.0, w których również zajął pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej.

Lando Norris: Członkostwo w McLarenie i pierwsza jazda bolidem F1

Wyczyny Lando Norrisa nie przeszły niezauważone. McLaren będący pod wrażeniem rezultatów Brytyjczyka, włączył go do programu rozwojowego młodych kierowców. Wówczas przeszedł on do Mistrzostw Europy Formuły 3, w której też zdobył tytuł. W połowie roku zadebiutował za kierownicą samochodu Formuły 1.

Na początku 2018 roku Lando Norris został trzecim kierowcą McLarena. Jednocześnie rozpoczął ściganie w Formule 2, w której musiał uznać wyższość George’a Russella i uplasował się na drugim miejscu. Wówczas nastolatkowi zaczęło przyglądać się Toro Rosso. McLaren natychmiast zareagował i zatrzymał Brytyjczyka w swoim zespole, dając możliwość jazd w piątkowych treningach. Pod koniec sezonu Lando Norris został ogłoszony nowym zawodnikiem ekipy z Woking na 2019 rok.

Lando Norris: Podstawowe informacje

Narodowość: Wielka Brytania

Data urodzenia: 13 listopada 1999

Wzrost: 170 cm

Waga: 64 kg

Numer startowy: 4

Debiut w F1: -

Pierwsze pole position: -

Pierwsze zwycięstwo w F1: -

RadioZET.pl/MW