Zamknij

Szalone kwalifikacje GP Turcji. Lance Stroll zdobywcą pole position

14.11.2020 14:56
Lance Stroll
fot. PAP/EPA

Lance Stroll wygrał kwalifikacje do wyścigu o GP Turcji i po raz pierwszy w swojej karierze wystartuje z pierwszego pola startowego. Tuż za nim uplasowali się Max Verstappen i Sergio Perez.

Kwalifikacje GP Turcji odbyły się w bardzo trudnych, deszczowych warunkach, gdzie kierowcy jechali na granicach swoich możliwości. Na początku pierwszej części kwalifikacji już pół piruet zaliczył Max Verstappen, który powiedział wprost przez radio, że na torze kompletnie nie ma przyczepności. Jak fatalne warunki panowały na torze, wskazywał pierwszy najlepszy czas Lando Norrisa. Kierowca McLarena przejechał kółko z wynikiem 2:07.947.

Dużo kierowców miało problemy ze złożeniem jednego w miarę dobrego przejechanego okrążenia. Na siedem minut przed końcem Q1 sesja została wstrzymana.

Po blisko 40 minutach kierowcy znów wyjechali na tor. Jednak Romain Grosjean spowodował wywieszenie kolejnej czerwonej flagi, po tym gdy na dohamowaniu do pierwszego zakrętu, stracił przyczepność i utknął w żwirze.

W końcu warunki poprawiły się na tyle, że kierowcy mogli spokojnie walczyć w kwalifikacjach. Na torze błyszczał Max Verstappen, który co chwila meldował się na pierwszym miejscu.

GP Turcji: Zwariowane kwalifikacje, pole position Lance'a Strolla

W finalnej części rozgrywki zabrakło zawodników Ferrari, którzy zakończyli zmagania na Q2. Za to do trzeciej części czasówki awansowali kierowcy Alfy Romeo Racing Orlen. Poza nimi o najlepsze pozycje startowe walczyli zawodnicy Mercedesa, Red Bulla, Racing Point i Renault.

Pod koniec kwalifikacji Max Verstappen grzmiał przez radio, że nie ma przyczepności, a kapitalne czasy wykręcał Sergio Perez i Lance Stroll, którzy zajmowali dwa pierwsze miejsca. Holender był trzeci.

Ostatecznie pole position wywalczył Lance Stroll, sprawiając gigantyczną niespodziankę. Maxowi Verstappenowi, który zajął drugie miejsce, zabrakło do Kanadyjczyka blisko 0,3 sekundy. Trzeci czas uzyskał Sergio Perez.

GP Turcji: WYNIKI kwalifikacji

RadioZET.pl/