Kierowcy Formuły 1: Lance Stroll

01.03.2019 12:00
Lance Stroll kierowca Formuły 1

Lance Stroll to kanadyjski kierowca Formuły 1. Jeden z najmłodszych zawodników F1 w stawce. Po wykupieniu zespołu Force India przez jego ojca, Lawrence'a, Stroll przeniósł się do tej ekipy z Williamsa.

Lance Stroll: Karting

Lance Stroll od dziecka mógł liczyć na swojego ojca miliardera, Lawrence’a, który zbił fortunę w branży odzieżowej. W wieku dziewięciu lat zaczął przygodę z gokartami. W kartingu spędził łącznie sześć lat. W międzyczasie startował w Europie i Ameryce Północnej. W tym czasie wygrał m.in. Las Vegas Trophy i został mistrzem Kanady. Mając 11 lat został członkiem Akademii Kierowców Ferrari.

Lance Stroll: Bolidy jednomiejscowe

W wieku zaledwie 15 lat, Stroll zadebiutował w samochodach jednomiejscowych, a dokładniej w serii Florida Winter Series. Jednak Kanadyjczyk nie znalazł się na końcu klasyfikacji generalnej, ponieważ po dwóch miejscach na podium, przeniósł się na resztę sezonu do włoskiej Formuły 4. Po siedmiu wiktoriach, Stroll zgarnął mistrzowski tytuł. W 2015 roku rozpoczął starty w Toyota Racing Series, w których czterokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium i zapewnił sobie czempionat. Dodatkowo zaczął ścigać się w Mistrzostwach Europy Formuły 3, w której wygrał jeden wyścig i zajął piątą lokatę w klasyfikacji generalnej.

Rok 2016 był najlepszym dla Lance’a Strolla w juniorskich seriach. Młody kierowca zdominował Mistrzostwa Europy Formuły 3 w niespotykany jak dotąd sposób, gdzie zwyciężał aż czternastokrotnie, zapewniając sobie mistrzowski tytuł na cztery rundy przed końcem sezonu. W międzyczasie został kierowcą rozwojowym w Williamsie, który podpisał z nim umowę na starty w sezonie 2017.

Lance Stroll: Formuła 1

Od początku zimowych testów, Stroll popełniał wiele błędów, wynikających z niewielkiego doświadczenia, przez co częste kolizje na torze skomplikowały przygotowania Williamsa. W pierwszych wyścigach sezonu kilkukrotnie rozbił samochód lub brał udział w kolizjach. Podczas chaotycznego wyścigu w Azerbejdżanie sensacyjnie zajął trzecie miejsce. Mimo to wyraźnie odstawał od swojego zespołowego kolegi, Felipe Massy i zakończył sezon na 12. pozycji.

W 2018 roku brytyjska ekipa przygotowała fatalny samochód, przez co Lance Stroll mógł jedynie walczyć ze swoim team-partnerem, Siergiejem Sirotkinem. W ciągu roku zdobył tylko sześć punktów i zajął 18. miejsce w klasyfikacji generalnej. Rozczarowany swoim wynikiem, postanowił przejść do Force India, które latem przejął jego ojciec.

Lance Stroll: Podstawowe informacje

Narodowość: Kanada

Data urodzenia: 29 października 1998