Kierowcy Formuły 1: Kevin Magnussen

Maciej Walasek
01.03.2019 12:00
Kevin Magnussen kierowca Formuły 1
fot. Haas F1 Team/Facebook

Kevin Magnussen to kierowca Formuły 1 jeżdżący dla zespołu Haasa. Duńczyk jest synem byłego kierowcy Formuły 1, Jana. Poznaj drogę duńskiego zawodnika do F1, jego sukcesy i podstawowe informacje.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku  

Kevin Magnussen: Początek kariery

Kevin Magnussen swoją karierę z motorsportem zaczął w 2005 roku od kartingu. Po debiucie, większe sukcesy przyszły w sezonie 2006, w którym zwyciężył w mistrzostwach NEZ w kategorii juniorów oraz w Peugeot Super Kart ICA Junior.

W 2008 roku rozpoczął starty w bolidach jednomiejscowych dołączając do duńskiej Formuły Ford.W pierwszym roku występów zdominował rywalizację wygrywając 11 z 15 wyścigów. Oprócz tego wziął udział w wybranych rundach Renault 2.0 czy Formuły Masters. W kolejnym sezonie Magnussen rozpoczął ściganie w północnoeruopejskiej i europejskiej Formule Renault 2.0, gdzie w tej pierwszej zdobył tytuł wicemistrza, w drugiej uplasował się na siódmej pozycji.

Kevin Magnussen: Starty w Formule 3

W 2010 roku duński kierowca zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej w niemieckiej Formule 3, wygrywając trzy wyścigi. Jednocześnie został objęty programem McLarena dla młodych kierowców. W następnym sezonie zaprezentował się na brytyjskich torach F3, w której zgarnął tytuł wicemistrza. W 2012 roku przeniósł się do Formuły Renault 3.5, gdzie reprezentując barwy ekipy DAMS zajął siódme miejsce, wygrywając jeden wyścig. W tym samym czasie wziął udział w testach F1 dla młodych zawodników i po raz pierwszy poprowadził bolid F1, zasiadając za kierownicą McLarena.

Przed początkiem sezonu 2013 Magnussen został ogłoszony kierowcą testowym McLarena i wrócił do walki o mistrzostwo w Formule Renault 3.5. Będąc poza zasięgiem rywali pewnie sięgnął po czempionat. W międzyczasie brytyjski zespół poinformował, że od 2014 roku Duńczyk zostanie ich pełnoetatowym zawodnikiem.

Kevin Magnussen: Obiecujący debiut w Formule 1

W pierwszym starcie w Australii pokazał się z bardzo dobrej strony i zajął znakomite trzecie miejsce. Po wyścigu zdyskwalifikowany został Daniel Ricciardo, dzięki czemu Magnussen awansował na drugą pozycję. Jednak kolejne rundy nie były tak udane dla Duńczyka, który popełniał błędy typowe dla debiutanta. Chociaż pod względem kwalifikacji był lepszy od Jensona Buttona, zakończył rok za nim na 11. miejscu, przegrywając z Brytyjczykiem aż o 71 punktów.

W 2015 roku McLaren zmienił dostawcą silników na Hondę, dlatego potrzebował najlepszych kierowców. W związku z tym Magnussen został zepchnięty do roli zawodnika testowego. Jednak w pierwszym wyścigu w Melbourne zastąpił wracającego do zdrowia Fernando Alonso. Jednak jeszcze przed dojazdem na pola startowe, jego samochód uległ awarii i na tym Duńczyk zakończył rywalizację. Ponadto w dniu jego urodzin, McLaren wysłał mu wiadomość o zakończeniu współpracy.

Kevin Magnussen: Niespodziewany angaż w Renault i przejście do Haasa

W lutym 2016 roku reaktywowany zespól Renault nieoczekiwanie zatrudnił Kevina Magnussena jako jednego ze swoich kierowców. Jednak samochód pozostawiał wiele do życzenia. Konstrukcja z sezonu 2015 z nowym silnikiem nie pozwoliła na nic więcej niż na zdobycie punktów w dwóch rundach: w Rosji i Singapurze. Po uplasowaniu się na szesnastym miejscu w klasyfikacji generalnej, Kevin Magnussen podpisał dwuletni kontrakt z Haasem.

Już w pierwszym roku startów dla amerykańskiego zespołu Magnussen pokazał się z dobrej strony, ale nie zawsze potrafił wykorzystać potencjał maszyny. Duński zawodnik wykazując się bezkompromisową jazdą został sklasyfikowany na 14. lokacie na koniec sezonu.

W 2018 roku Magnussenowi o wiele bardziej podeszła nowa konstrukcja Haasa, o czym świadczy zdominowanie wewnętrznej rywalizacji nad kolegą z zespołu – Romain Grosjeanem. Jednak nie zabrakło kontrowersyjnych akcji na torze z jego udziałem: spychanie na ścianę Gasly’ego w Baku czy kolizja na prostej startowej z Lelcerciem na Suzuce w Japonii. Po zajęciu dziewiątego miejsca w klasyfikacji, podpisał kolejną dwuletnią umowę z Haasem.

Kevin Magnussen: Podstawowe informacje

Narodowość: Dania

Data urodzenia: 5 października 1992

Wzrost: 174 cm

Waga: 68 kg

Numer startowy: 20

Debiut w F1: GP Australii 2014

Pierwsze pole position: -

Pierwsze zwycięstwo: -

RadioZET.pl/MW