Zespoły Formuły 1: Haas F1 Team

Maciej Walasek
16.02.2019 12:00
Haas F1 Team zespół Formuły 1
fot. PAP/EPA

Haas to najmłodszy zespół w stawce Formuły 1. Założony przez Gene’a Haasa, prowadzącego firmę w branży obrabiarek CNC i współprowadzącego jeden z czołowych zespołów serii NASCAR – Stewart-Haas Racing. Poznaj historię ekipy, jego osiągnięcia i podstawowe informacje.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku  

Haas F1 Team ma siedzibę za Oceanem w Karolinie Północnej w Kannapolis. Poza nią, team zapewnił sobie bazę w Europie – dawną siedzibę byłej stajni Marussia w brytyjskim Banbury. Zespół jest wspomagany przez Ferrari, który dostarcza im silniki oraz wiele innych elementów samochodu.

Haas F1 Team: Pierwszy sezon

Chociaż pierwsze auto Haasa powstawało w Dallary, pozostali członkowie ekipy kontrolowali wszelkie prace nad maszyną. Podstawowymi kierowcami zostali Romain Grosjean i Esteban Gutierrez. Ten drugi został ściągnięty z funkcji zawodnika rezerwowego Ferrari. Pierwsze wyścigi były bardzo udane dla ekipy: Grosjean zajął najpierw szóste, a później piąte miejsce, co było zaskoczeniem w padoku. Finalnie w debiutanckim sezonie amerykańska stajnia zajęła 5. miejsce w klasyfikacji konstruktorów. Jednak wszystkie punkty zdobywał Francuz, a pod koniec roku los Gutierreza został przesądzony. Meksykanin pożegnał się z posadą na rzecz Kevina Magnussena. Pomimo dobrego początku, team zaczął mieć trudności ze zdobywaniem jakichkolwiek punktów.

Haas F1 Team: Rozwój w kolejnych latach

W swoim drugim roku startów zespół poczynił znaczne postępy w samochodzie. Mimo że stajnia uzbierała o ponad połowę więcej punktów niż w poprzednim sezonie, to niewiele się to przełożyło na klasyfikację konstruktorów, ponieważ stajnia uplasowała się na 8. pozycji. W 2018 roku ekipa przypuściła atak na walkę o pozycję lidera środka stawki z Renault. Ostatecznie musieli uznać wyższość francuskiego koncernu, zajmując 5. lokatę wśród konstruktorów. W 2019 roku skład kierowców pozostał bez zmian.

Haas F1 Team: Podstawowe informacje

  • Pełna nazwa zespołu: Rich Energy Haas F1 Team
  • Siedziba zespołu: Kannapolis (USA)
  • Szef zespołu: Gunther Steiner
  • Dostawca silników: Ferrari
  • Kierowcy: Romain Grosjean i Kevin Magnussen
  • Debiut w F1: GP Australii 2016
  • Mistrzostwa świata konstruktorów: 0
  • Mistrzostwa świata kierowców: 0

RadioZET.pl/MW