Grand Prix Rosji: Zwycięstwo Bottasa, Hamilton trzeci

27.09.2020 15:22
Valtteri Bottas

Valtteri Bottas z Mercedesa wygrał wyścig o Grand Prix Rosji, 10. rundę mistrzostw świata Formuły 1. Jego kolega z teamu Brytyjczyk Lewis Hamilton, który miał szansę wyrównać rekord liczby zwycięstw Niemca Michaela Schumachera - 91 - zajął trzecie miejsce.

Hamilton po raz 96. w karierze startował z pole position, co także jest rekordem, ale niedługo po starcie otrzymał informację, że musi odbyć karę postoju w alei serwisowej przez 10 sekund. To konsekwencja dwóch wykroczeń przy próbnych startach przed rozpoczęciem wyścigu.

Valtteri Bottas wygrał Grand Prix Rosji

Skorzystali na tym ruszający z trzeciej pozycji Bottas oraz drugi w kwalifikacjach Holender Max Verstappen (Red Bull), który także w niedzielnych zawodach zajął drugie miejsce. Przewaga Hamiltona w klasyfikacji generalnej minimalnie stopniała, ale wciąż jest znacząca. Brytyjczyk pewnie zmierza po siódmy w karierze tytuł mistrzowski, co byłoby wyrównaniem innego rekordu Schumachera.

Na 91. zwycięstwo Hamilton będzie musiał poczekać przynajmniej do 11 października, kiedy odbędzie się wyścig o GP Niemiec.

W niedzielę wyrównany został także rekord liczby startów, należący dotychczas do Brazylijczyka Rubensa Barrichello. Po raz 322. w karierze w wyścigu wziął udział Fin Kimi Raikkonen. Zawodnik teamu Alfa Romeo Racing Orlen, którego kierowcą testowym jest Robert Kubica, zajął 14. miejsce.