Zamknij

GP Wielkiej Brytanii: Robert Kubica i Williams w domowym wyścigu na Silverstone [ZAPOWIEDŹ]

Maciej Walasek
10.07.2019 13:54
Robert Kubica
fot. ROKiT Williams Racing/Facebook

Grand Prix Wielkiej Brytanii będzie 10. rundą w mistrzostwach świata Formuły 1. Robert Kubica powraca na legendarny tor Silverstone razem z innymi kierowcami. Poznaj podstawowe informacje na temat weekendu wyścigowego GP Wielkiej Brytanii.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

GP Wielkiej Brytanii od początku jest obecne w Formule 1. Tor Silverstone powstał po II wojnie światowej na bazie lotniska królewskich sił lotniczych RAF usytuowanego na pograniczu dwóch hrabstw - Buckinghamshire i Northamptonshire. 13 maja 1950 roku na obiekcie Royal Automobile Club (RAC) rozegrano pierwszy wyścig zaliczany do MŚ Formuły 1. Zwyciężył wówczas Włoch Nino Farina, a na trybunie zasiadł król Jerzy VI oraz jego córka, która trzy lata później objęła tron jako Elżbieta II.

GP Wielkiej Brytanii: Domowy wyścig Williamsa

Legendarny obiekt składa się głównie z szybkich zakrętów, dlatego na Silverstone najlepiej radzą sobie ekipy z największym dociskiem aerodynamicznym. Charakterystycznymi punktami są zakręty: Woodcote, Copse, a za nimi Maggots i Becketts. Ponadto na torze znajdują się dwie proste: Wellington i Hangar, na których zawodnicy będą mieli bardzo dobre okazje do wyprzedzania.

Klasyfikacja kierowców F1. Sprawdź aktualne wyniki klasyfikacji generalnej

O lepszym niż dotychczasowe starty po cichu marzą kierowcy Williamsa, dla których Silverstone jest domowym wyścigiem. Tym razem na torze ma ich wspierać szef teamu sam Sir Frank Williams, który 50 lat temu założył zespół wyścigowy.

- Start na Silverstone to zawsze wielkie wydarzenie dla zespołu, gdyż to jest nasz domowy wyścig. Tor jest bardzo trudny, ale mam nadzieję, że zapowiadane zmiany w bolidzie przyniosą efekt. Postaramy się zaprezentować naszym fanom jak najlepiej - powiedział Robert Kubica.

Klasyfikacja konstruktorów F1. Sprawdź aktualne wyniki klasyfikacji generalnej

GP Wielkiej Brytanii: Lewis Hamilton przed historyczną szansą

Lewis Hamilton, który jest rekordzistą pod względem liczby wygranych wyścigów na Silverstone (ex aequo z rodakiem Jimem Clarkiem oraz Francuzem Alainem Prostem. Wszyscy mają w dorobku po pięć wygranych wyścigów) zapowiedział walkę o zwycięstwo. Kierowca Mercedesa triumfował na Silverstone w latach 2008 i 2014-17. Rok temu musiał uznać wyższość Sebastiana Vettela z Ferrari, który przerwał serię wygranych niemieckiego zespołu.

Formuła 1 2019. Kalendarz wyścigów F1. Terminarz Grand Prix: Kiedy startuje Robert Kubica?

- To jest mój domowy tor, wiem, jak na nim jeździć. Uważam, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby powalczyć o miejsce na najwyższym stopniu podium - powiedział Hamilton.

GP Wielkiej Brytanii: Podstawowe informacje

Długość okrążenia: 5,891 km

Liczba okrążeń: 52

Liczba zakrętów: 18

Dystans: 306,227 km

Ostatni zwycięzca: Sebastian Vettel (Ferrari, 2018)

Najwięcej zwycięstw: Lewis Hamilton, Jim Clark, Alain Prost (5)

Rekord toru: 1:30.621 - Lewis Hamilton (Mercedes, 2017)

GP Wielkiej Brytanii: Terminarz weekendu

Piątek, 12 lipca

1. sesja treningowa - godz. 11:00

2. sesja treningowa - godz. 15:00

Sobota, 13 lipca

3. sesja treningowa - godz. 12:00

Kwalifikacje - godz. 15:00

Niedziela, 14 lipca

Wyścig - godz. 15:10

RadioZET.pl/PAP/MW