GP Hiszpanii: Perfekcyjny wyścig Hamiltona, Kubica za Russellem

12.05.2019 16:49

Lewis Hamilton zwyciężył w Grand Prix Hiszpanii. Podium uzupełnili Valtteri Bottas i Max Verstappen. Robert Kubica znalazł się za Georgem Russellem i uplasował się na ostatnim 18. miejscu.

GP Hiszpanii fot. PAP/EPA

Formuła 1 rozpoczęła europejską część sezonu 2019. Po zgaszeniu czerwonych świateł fantastyczny start zanotował Lewis Hamilton, który wyprzedził Valtteriego Bottasa. Fin był bliski spadku na trzecie miejsce, ale po dwóch uślizgach zdołał się obronić. Od tego momentu pięciokrotny mistrz świata kontrolował resztę wyścigu do samej mety. Robert Kubica startujący z 17. pola przez jakiś czas trzymał za sobą George'a Russella i Antonio Giovinazziego, ale później Polak musiał uznać wyższość rywali. Przez większość rundy, rywalizacja toczyła się spokojnie.

GP Hiszpanii: Wypadek na sam koniec wyścigu

Dopiero na 46. okrążeniu doszło do kolizji między Lancem Strollem a Lando Norrisem. Kierowca Racing Point nie zostawił zbyt dużo miejsca Brytyjczykowi, w konsekwencji czego obaj zawodnicy wylądowali na żwirze i zakończyli swoje zmagania. Na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa. Po jego zjeździe gorąco zrobiło się w środku stawki, gdzie Romain Grosjean próbował dobrać się do skóry Kevinowi Magnussenowi, ale Francuz został delikatnie wypchnięty przez Duńczyka. Na sam koniec Francuz miał problemy z oponami i utrzymaniem się na torze, ale finalnie zdobył jeden punkt.

Ostatecznie Lewis Hamilton przejechał linię mety jako pierwszy. Zwycięstwo było czwartym triumfem Brytyjczyka w Barcelonie i 76. w karierze F1. Na drugim miejscu dojechał Valtteri Bottas, dzięki czemu Mercedes pobił rekord, notując piąty dublet z rzędu. Na najniższym stopniu podium stanął Max Verstappen. Robert Kubica zajął ostatnie 18. miejsce.

GP Hiszpanii: Wyniki