GP Chin: Robert Kubica weźmie udział w 1000. wyścigu Formuły 1 [ZAPOWIEDŹ]

Maciej Walasek
14.04.2019 07:00
GP Chin
fot. Mercedes-AMG Petronas Motorsport/Facebook

Grand Prix Chin będzie historycznym tysięcznym wyścigiem w historii Formuły 1. W trzeciej rundzie mistrzostw świata F1 nie zabraknie również Roberta Kubicy. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami i sprawdź, kiedy i o której odbędą się treningi, kwalifikacje i wyścig GP Chin.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku  

Grand Prix Chin odbywa się na torze w Szanghaju. Pierwszy raz GP Chin znalazło się w kalendarzu Formuły 1 w sezonie 2004. Z początku runda odbywała się we wrześniu lub w październiku. Dopiero w 2009 roku runda została przeniesiona na kwiecień. Obiekt w Szanghaju jest nowoczesnym torem w F1. To jeden z najdroższych obiektów zbudowany na potrzeby królowej motorsportu. Kosztował aż 240 milionów dolarów.

GP Chin: Tor

Tor w Szanghaju został zaprojektowany przez Hermana Tilke. Nitka obiektu była inspirowana chińskim znakiem shang, który oznacza wysokość. Charakterystyczny jest pierwszy zakręt, który przechodzi w drugi łuk, w wyniku czego tworzy się wiraż o kącie prawie 270 stopni.

Jednym z innych miejsc wartym uwagi jest długa prosta pomiędzy zakrętami 13. a 14, licząca 1175 metrów. Na niej kierowcy mogą używać systemu DRS osiągając niewiarygodne prędkości, co sprawia, ze ten fragment toru jest idealnym miejscem do wyprzedzania.

Obiekt daje się we znaki oponom, co będzie wyzwaniem dla zawodników. W związku z tym Pirelli postanowiło przywieźć do Szanghaju trzy komplety opon od C2 (twarde), po C3 (pośrednie) i C4 (miękkie).

55857784_2587265601345315_8926371346074566656_n
fot. Pirelli Motorsport/Facebook

GP Chin: Robert Kubica pojedzie w tysięcznym wyścigu Formuły 1

Wyścig w Chinach będzie niezwykle ważny dla Formuły 1, ponieważ będzie to jubileuszowa, tysięczna runda w historii F1. W rywalizacji nie zabraknie Roberta Kubicy, który podkreślał, w wywiadach, że ogromnie cieszy się z tego, że będzie mógł ustawić się na starcie tego wyścigu. We wcześniejszych GP Chin, w których wziął udział Kubica, kibicom najbardziej zapadł występ Polaka w 2007 roku, gdzie w trakcie wyścigu krakowianin objął prowadzenie. Niestety z powodu awarii technicznej, ówczesny kierowca BMW Sauber długo nie nacieszył się rolą lidera wyścigu.

GP Chin: Gdzie dwóch się bije, tam Red Bull korzysta?

Początek sezonu jest wymarzony dla Mercedesa, który dwukrotnie zgarniał dublet. Chociaż wyścig w Chinach zazwyczaj układał się po myśli niemieckiego zespołu, Ferrari podrażnione awarią w bolidzie Lelcerca, która zabrała mu zwycięstwo w Bahrajnie, będzie chciało utrzeć nosa rywalom. Niemniej jednak obie ekipy będą musiały pamiętać także o Red Bullu. Stajnia z Milton Keynes w ubiegłym sezonie dzięki świetnej strategii i splocie sprzyjających wydarzeń triumfowała w Szanghaju, gdzie jako pierwszy linię mety przejechał Daniel Ricciardo, reprezentujący obecnie barwy Renault.

GP Chin: Pogoda

Grand Prix Chin przywita kierowców słoneczną pogodą podczas piątkowych treningów. Temperatura maksymalna ma wynieść 19 stopni Celsjusza. Nieco cieplej ma być w sobotę w trakcie trzeciej sesji treningowej i kwalifikacji, gdzie meteorolodzy zapowiadają niewielkie zachmurzenie i 21 stopni. Taka sama temperatura ma być w trakcie niedzielnego wyścigu, jednak rywalizacja ma odbywać się przy całkowitym zachmurzeniu.

GP Chin: Podstawowe informacje

Długość toru: 5,451 km

Liczba okrążeń: 56

Dystans wyścigu: 305,066 km

Najwięcej zwycięstw: Lewis Hamilton (5)

Ostatni zwycięzca: Daniel Ricciardo

Rekord okrążenia: Michael Schumacher – 1:32.238 (2004)

GP Chin: O której wyścig i kwalifikacje? [HARMONOGRAM według czasu polskiego]

Piątek, 12 kwietnia

1. Sesja treningowa - 4.00

2. Sesja treningowa - 8.00

Sobota, 13 kwietnia

3. Sesja treningowa – 5.00

Kwalifikacje – 8.00

Niedziela, 14 kwietnia

Wyścig – 8.10

RadioZET.pl/MW