GP Azerbejdżanu: Zwycięstwo Valtteriego Bottasa, kara dla Roberta Kubicy

Maciej Walasek
28.04.2019 15:44
Valtteri Bottas
fot. PAP/EPA

Valtteri Bottas zwyciężył w Grand Prix Azerbejdżanu. Robert Kubica startujący z alei serwisowej dojechał na ostatnim, 16. miejscu. Polski kierowca został ukarany przejazdem przez aleję serwisową ze względu na to, że Williams wypuścił go z garażu przed startem o kilka minut za wcześnie. Podium uzupełnili: Lewis Hamilton i Sebastian Vettel.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku 

Robert Kubica po dziewięciu latach powrócił na zmagania na ulicznym torze. Kierowca Williamsa z powodu wypadku w kwalifikacjach startował w wyścigu z alei serwisowej. Po zgaszeniu czerwonych świateł wspaniałą i czystą walkę stoczyli Valtteri Bottas i Lewis Hamilton. Ostatecznie Fin obronił pozycję lidera. Po tym zdarzeniu sędziowie ukarali Roberta Kubicę karą przejazdu przez aleję serwisową. Powodem było to, że zespół zbyt wcześnie wypuścił krakowianina z garażu, aby ten ustawił się przed wyjazdem z pit lane. W związku z tym 34-latek jechał swój wyścig.

GP Azerbejdżanu: Świetne tempo Leclerca, wpadka Ricciardo

Świetne tempo zaprezentował Charles Leclerc, który szybko awansował z 8. na 3. miejsce. Monakijczyk prezentował równe, szaleńcze tempo. Kierowca Ferrari przez dłuższy czas był liderem, ale było to spowodowane tym, że był jednym z nielicznych, który zwlekał ze zmianą opon. Kiedy zjechał do alei serwisowej, na pierwsze miejsce wskoczył Valtteri Bottas, który nie oddał prowadzenia do końca.

Zobacz także

Do nietypowego zdarzenia doszło pomiędzy Danielem Ricciardo a Daniilem Kvyatem. Kierowca Renault przestrzelił zakręt i wylądował w ślepym zaułku. Kiedy cofał, zahaczył bolid Rosjanina, przez co obaj musieli wycofać się z rywalizacji.

W trakcie wyścigu z dalszą jazdą pożegnali się też Romain Grosjean i Pierre Gasly. Ten drugi miał problemy z silnikiem.

W samej końcówce Charles Leclerc zjechał po świeży komplet opon. Kierowca Ferrari nie miał nic do stracenia i postanowił walczyć o najszybsze okrążenie. Monakijczyk w ostatniej chwili wykręcił najlepszy czas i zdobył dodatkowy punkt.

Ostatecznie Valtteri Bottas wygrał drugi raz w tym sezonie. Drugi był Lewis Hamilton, a trzeci Sebastian Vettel. Robert Kubica zajął ostatnie, 16. miejsce, a George Russell był 15.

GP Azerbejdżanu: Wyniki

RadioZET.pl/MW