GP Austrii: Zwycięstwo Valtteriego Bottasa na inaugurację sezonu F1

05.07.2020 17:20
Valtteri Bottas wygrał GP Austrii

Valtteri Bottas z Mercedesa wygrał na torze Spielberg wyścig o Grand Prix Austrii, pierwszą rundę mistrzostw świata Formuły 1. Drugie miejsce zajął reprezentant Monako Charles Leclerc (Ferrari), a trzecie - Brytyjczyk Lando Norris (McLaren).

Bottas, który w sobotę był najszybszy w kwalifikacjach i ruszał z pole position, od startu do mety nie dał się wyprzedzić nikomu. Za jego plecami działo się jednak dużo.

Broniący tytuł Brytyjczyk Lewis Hamilton (Mercedes), którego tuż przed startem wyścigu cofnięto o trzy pozycje, minął linię mety drugi, ale dostał pięciosekundową karę za spowodowanie kolizji z reprezentantem Tajlandii Alexandrem Albonem (Red Bull). To oznaczało spadek na czwartą pozycję.

GP Austrii: Pech Verstappena

Zawodów nie ukończyło dziewięciu kierowców m.in. triumfator dwóch poprzednich wyścigów w Austrii Holender Max Verstappen (Red Bull) czy były kolega Roberta Kubicy z Williamsa George Russell.

Inauguracyjny wyścig sezonu 2020 pierwotnie planowany był na marzec w Australii, ale został odwołany z powodu pandemii koronawirusa. Nie odbyła się też żadna z kolejnych dziewięciu rund. Zgodnie z przepisami dotyczącymi COVID-19 na trybunach w niedzielę nie było kibiców.

12 lipca kierowcy Formuły 1 znów rywalizować będą w Spielbergu, tym razem o Grand Prix Styrii. W kalendarzu jest na razie osiem rund w Europie, terminarz dalszej części sezonu nie jest jeszcze znany.