Zamknij

Katarczycy wkraczają do kolejnego sportu. Zorganizują wyścig w tym sezonie F1

Paweł Żurek
30.09.2021 12:18
Formuła 1. Doha GP Kataru Wyścig data
fot. Vladimir Astapkovich/SPUTNIK Russia/East News

Katar po raz pierwszy w historii będzie gospodarzem wyścigu F1. Zawody na torze w Dosze znalazły się w kalendarzu Formuły po tym, jak usunięto z niego GP Australii.

GP w Katarze odbędzie się 21 listopada na Losail International Circuit North w Dosze. Po wyścigu w Katarze kierowcy F1 będą rywalizowali jeszcze na trasie w Arabii Saudyjskiej i Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Katar podpisał z F1 umowę, która będzie obowiązywała od 2023 roku przez 10 lat. W tym roku zawody w Dosze zastąpią GP Australii ze względu na obostrzenia, które wprowadzono na wyspie w związku z pandemią Covid-19.

- Z radością witamy Katar w tegorocznym kalendarzu F1, a od 2023 roku już na dłużej. Pokazaliśmy, że potrafimy odpowiedzieć na ogromne zainteresowanie tym sportem. Wysiłek wszystkich zespołów, F1 i FIA pozwolił na zorganizowanie 22 wyścigów w roku – powiedział Stefano Domenicali, prezydent F1.

Tor The Losail Circuit w Dosze otwarto w 2004 roku. Był wówczas wykorzystywany przez motocyklistów ścigających się w wyścigach Moto GP. Katar dzięki wykupieniu miejsca w kalendarzu F1 pokazuje, że nie zamierza poprzestać wyłącznie na inwestycjach w piłkę nożną. Przypomnijmy, że kraj, który ze względu na bogate złoża ropy i gazu jest jednym z najbogatszych na świecie, zorganizuje najbliższe mistrzostwa świata w piłce nożnej.

RadioZET.pl/PAB