Zmiany w Formule 1 po 2020 roku. Takim bolidem pojedzie Robert Kubica? [FOTO]

Maciej Walasek
27.03.2019 14:30
zmiany w Formule 1
fot. Mercedes-AMG Petronas Motorsport/Facebook

Liberty Media przedstawiło zespołom Formuły 1 najnowszy projekt zmian, które wejdą w życie w 2021 roku. To dopiero wstępna wizja zmodernizowanego regulaminu, w którym jeszcze kilka rzeczy może się zmienić.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku  

Właściciele Formuły 1 na specjalnym spotkaniu w Londynie zaprezentowały nowe przepisy, które zaczęłyby obowiązywać od 2021 roku. Ważność obecnych zasad straci ważność wraz z zakończeniem sezonu 2020. Niemniej jednak wstępny projekt zmian został zapowiedziany już teraz, ponieważ Międzynarodowy Kodeks Sportowy nakazuje, aby modyfikacje zostały potwierdzone z 1,5-rocznym wyprzedzeniem.

Zobacz także

Wobec tego zarządzono spotkanie w Londynie, w którym uczestniczyli członkowie dwóch organizacji: Komisji F1 i Grupy Strategicznej, a także szefowie zespołów. Aczkolwiek wszyscy uczestnicy nie mogą ujawniać żadnych szczegółów rozmów. Mimo tego do kilku informacji dotarł Dieter Rencken z serwisu racefans.net, który dowiedział się, że zmiany były bardzo obszerne, ale finalnie zostały pozytywnie przyjęte. W takcie prezentowania materiałów zajęto się głównie przepisami technicznymi, silnikowymi i sportowymi. Przedyskutowano zasady podejmowania decyzji, zastanawiano się nad sprawiedliwszym modelem podziału nagród finansowych i w jaki sposób można zachęcić nowe ekipy do dołączenia do Formuły 1.

Zmiany w Formule 1: Jak będzie wyglądał nowy bolid na sezon 2021?

Jedną z kluczowych zmian są wyglądy bolidów. „Automotorsport” zaprojektował samochód, odwzorowując to, co czeka F1. Zdaniem niemieckiego magazynu bolidy będą cięższe o 50 kg i stracą 20 proc. docisku. Poprawki odczują także kierowcy, gdzie podłoga maszyny będzie wyposażona w dwa tunele, których zadaniem będzie odprowadzanie powietrza prosto do dyfuzora. Z zewnątrz widzimy, że na pierwszy rzut oka modyfikacji ulegnie przednie skrzydło. Konstrukcja elementu ma być mniej skomplikowana i nie wisi tak bardzo, jak obecny spojler.

Zagłosuj

Czy podoba ci się projekt nowego samochodu F1 na 2021 rok?

Liczba głosów:

Wszystkie zespoły otrzymały odpowiednie dokumenty ws. zmian aut. Jeżeli do kwietnia żadna z ekip nie będzie miała zastrzeżeń, co do projektu, zostanie on zatwierdzony. Jednocześnie przypominamy, że Robert Kubica związał się kontraktem z Williamsem do 2020 roku. Jeżeli Polak zaprezentuje się z dobrej strony, być może zwróci na siebie uwagę innych ekip i zdobędzie angaż na dłużej, dzięki czemu będzie miał okazję do ścigania się najnowszym samochodem.

Ostatni rok przebiegł pod znakiem wielu rozmów ze wszystkimi stronami F1, w których wszystkie najważniejsze zagadnienia zostały poruszone w Londynie. Liberty Media ma zamiar sprawić, aby wyścigi stały się bardziej widowiskowe i otwarte dla kibiców i nowych teamów. Władze Formuły 1 mają nadzieje na redukcję kosztów i usunięcie rozwiązań, które nie pozwalają na zaciętą walkę.

Zmiany w Formule 1: Co mogą spowodować?

Jednocześnie dwóch gigantów w F1: Ferrari i Mercedes zapowiedziało, że po sezonie 2020 może odejść z królowej motorsportu, jeśli zmiany będą dla nich niekorzystne. Warto podkreślić, że spotkanie miało charakter czysto informacyjny, w którym nie zapadły żadne deklaracje. Aczkolwiek wybrano kolejne terminy zebrań, podczas których prace nad nowymi przepisami mają zostać sformalizowane.

Poza poprawą regulaminu na sezon 2021, przegłosowano zmiany na 2020 rok, które dotyczyły: przepływu paliwa, spalania oleju i zaprojektowanie nowych kanałów odpowiadających za chłodzenie hamulców.

RadioZET.pl/sport.pl, se.pl, Twitter/MW