Zamknij

Formuła 1: Racing Point dotkliwie ukarany. Renault dopięło swego

07.08.2020 13:21
Formuła 1: Racing Point dotkliwie ukarany. Renault dopięło swego
fot. Pool EPA/Associated Press/East News

To już potwierdzone: FIA ukarała Racing Point odjęciem 15 punktów w klasyfikacji konstruktorów mistrzostw świata Formuły 1 oraz nałożyła na zespół grzywnę w wysokości 400 tysięcy euro za naruszenie regulaminu zawodów. Protest przeciwko brytyjskiemu teamowi złożyło Renault, które dopatrzyło się złamania przepisów przez rywali.

Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) uwzględniła protest złożony przeciwko zespołowi Formuły 1 Racing Point przez Renault i za naruszenie regulaminu ukarała pozwanych odebraniem 15 pkt w klasyfikacji zespołowej oraz grzywną w wysokości 400 tysięcy euro.

Renault złożyła skargę na Racing Point (dawny Force India), którego właścicielem jest kanadyjski miliarder Lawrence Stroll po Grand Prix Styrii na torze Red Bull w Austrii. Francuski team oprotestował wloty powietrza do hamulców w modelu RP20, którymi jeżdżą Meksykanin Sergio Perez i Kanadyjczyk Lance Stroll.

Zobacz także

Formuła 1: Racing Point dotkliwie ukarany. Renault dopięło swego

Zdaniem przedstawicieli teamu Renault zostały one zaprojektowane tak, że pozwalają m.in. na skuteczniejsze chłodzenie układu hamulcowego w RP20, co później pozwala kierowcom na późniejsze hamowanie przed zakrętem i przez to zyskiwanie setnych części sekund nad rywalami. Francuzi mieli także zastrzeżenia do przewodów hamulcowych, które - ich zdaniem - zostały skopiowane w stu procentach z Mercedesa.

Zespół Sędziów Sportowych (ZSS) pracujący podczas GP Styrii uznał pozew Renault, pomimo argumentów obrony informujących, że zakwestionowany projekt wlotów powietrza z tegorocznego modelu RB20 pochodził z Mercedesa W10 używanego przez mistrza świata Lewisa Hamiltona w poprzednim sezonie.

Racing Point otrzymał także naganę, już bez konsekwencji finansowych, za wykorzystanie takich samych wlotów powietrza w następnych wyścigach na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii.

Racing Point zapowiada odwołanie od decyzji FIA.

Zobacz także

Formuła 1: Klasyfikacja konstruktorów po karze dla Racing Point

1. Mercedes 146 pkt

2. Red Bull 78

3. McLaren 51

4. Ferrari 43

5. Renault 32

6. Racing Point (*) 27

7. AlphaTauri 13

8. Alfa Romeo 2

9. Haas 1

* - kara 15 pkt dla Racing Point

RadioZET.pl/PAP