Formuła 1. Grand Prix Chin odwołane z powodu koronawirusa

12.02.2020 15:03
Grand Prix Chin
fot. James Moy/Press Association/East News

Wyścig o Grand Prix Chin został odwołany - poinformowały władze Formuły 1. Powodem jest panujący w Azji koronawirus. Rywalizacja planowała była na 19 kwietnia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Przełożenie Grand Prix na inny termin jest bardzo możliwe. Możemy pójść nawet krok dalej i powiedzieć, że jest to prawie pewne, biorąc pod uwagę to, co teraz dzieje się w Chinach - mówił jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnego komunikatu Chase Carey, szef F1.

Rywalizacja miała się odbyć 19 kwietnia w Szanghaju. Media, w tym brytyjska gazeta "The Times", napisały, że międzynarodowe władze nie chcą ryzykować i wolą odwołać wyścig niż narażać uczestników. Trudno jednak będzie znaleźć inny wolny termin, więc bardziej możliwe jest całkowite skreślenie zawodów. Tego Carey nie chciał potwierdzić i z jego słów wynika, że władze będą bardziej dążyć do znalezienia innej daty.

Wątpliwa jest także premiera Grand Prix w Wietnamie. Stolica kraju Hanoi, gdzie ma się odbyć wyścig, leży jedynie 150 km od granicy z Chinami.

Po raz ostatni wyścig Formuły 1 odwołany był w 2011 roku. Wówczas z powodów politycznych nie odbyła się rywalizacja w Bahrajnie, która miała otworzyć sezon.

Problemem epidemia koronawirusa

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według oficjalnych danych w Chinach kontynentalnych potwierdzono dotychczas ponad 44 tys. przypadków zakażenia i ponad 1100 zgonów spowodowanych wirusem. Chińskie władze praktycznie odcięły od świata liczący 11 mln mieszkańców Wuhan i wprowadziły ograniczenia w przemieszczaniu się w szeregu okolicznych miast.

Wirus przedostał się jednak poza granice Chin. Dotychczas ponad 500 przypadków potwierdzono w kilkunastu innych państwach.

RadioZET.pl/PAP/AN