Zamknij

GP Arabii Saudyjskiej w kalendarzu F1. Nocny wyścig już w 2021 roku

05.11.2020 22:13
Formuła 1
fot. James Moy/Press Association/East News

W przyszłym sezonie Formuły 1 w kalendarzu pojawi się wyścig o GP Arabii Saudyjskiej. Najlepsi kierowcy świata będą rywalizować przy sztucznym oświetleniu w nadmorskim mieście Dżudda.

Informację ogłosił w czwartek m.in. tamtejszy minister sportu, książę Abdel Aziz bin Turki al-Faycal. Potwierdzili także organizatorzy.

- Z przyjemnością ogłaszam oficjalnie, że Dżudda będzie gospodarzem jednego z wyścigów F1"- powiedział minister.

Listopadowy wyścig ma być trzecim w przyszłym roku na Bliskim Wschodzie, obok GP Bahrajnu oraz GP Abu Zabi, z zastrzeżeniem, że potwierdzi się kalendarz MŚ 2021. Na razie nie opublikowano jeszcze harmonogramu na przyszły sezon.

F1: GP Arabii Saudyjskiej od sezonu 2021

- Arabia Saudyjska to kraj szybko stający się centrum sportu i rozrywki, w którym w ostatnich latach odbywa się wiele ważnych wydarzeń. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Formuła 1 będzie tam ścigać się od przyszłego sezonu - oświadczył w komunikacie szef F1 Chase Carey.

Niedawno Lewis Hamilton przyznał, że wyścig o Grand Prix Arabii Saudyjskiej jest potrzebny całemu sportowemu światu. - Możemy stać się znaczącą platformą, by zmienić postrzeganie tego regionu - uważa  kierowca Mercedesa.

Podobne zdanie miał szef Srebrnych Strzał Toto Wolff, który broni pomysłu, by jeden z wyścigów odbył się właśnie Arabii Saudyjskiej.

- Kiedyś i gdzieś musimy zacząć. Powinniśmy - jako wiodąca dyscyplina sportu - zrobić wszystko, by świat także dzięki naszym działaniom i decyzjom był lepszy. Powinniśmy się jednoczyć - powiedział i dodał, że był w Arabii Saudyjskiej przy okazji wyścigu Formuły E i jest pod wrażeniem kierunku, w jakim idzie ten kraj.

W obecnym, skróconym z powodu pandemii sezonie, w klasyfikacji generalnej kierowców prowadzi broniący tytułu Hamilton z Mercedesa - 282 pkt. Drugi jest jego kolega z teamu Fin Valtteri Bottas - 197.

RadioZET.pl/PAP