Zamknij

Jubileuszowy sezon F1 ruszy w połowie marca w Melbourne. FIA potwierdziła datę

Krzysztof Sobczak
06.07.2019 11:24
FIA potwierdza datę pierwszego wyścigu o GP Australii
fot. HOCH ZWEI/Imago Sport and News/East News

Pierwszy wyścig 70. sezonu Formuły 1 zostanie rozegrany 15 marca 2020 roku na torze Albert Park w Melbourne - zdecydowały władze Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

- Nie ma lepszego miejsca dla rozegrania rundy mistrzostw świata Formuły 1 w siedemdziesiątą rocznicę istnienia serii. Pierwszy wyścig sezonu w Australii to już tradycja - potwierdził dyrektor generalny F1 Irlandczyk Chase Carey.

GP Australii - historia

Zawody Grand Prix Australii dołączyły do kalendarza F1 w sezonie 1985 jako ostatni wyścig w sezonie. Były wtedy organizowane na ulicznym torze w Adelajdzie. W sezonie 1996 wyścig GP po raz pierwszy odbył się na zmodernizowanym torze ulicznym Albert Park w Melbourne. Jednym z powodów przeniesienie Grand Prix z toru w Adelajdzie był groźny wypadek Miki Hakkinena, którego Fin omal nie przypłacił życiem.

Decyzja nie spotkała się z poparciem ze strony mieszkańców, organizowano liczne protesty. Jednym z argumentów przeciw był rachunek ekonomiczny, uważano, że inwestycja nie będzie dochodowa, straty poniesie budżet miasta.

Ostatecznie władze nie uległy protestom, od tego czasu GP Australii jest pierwszą rundą cyklu tradycyjnie otwierającą sezon. Wyjątkiem był rok 2006, kiedy wyścig na torze Melbourne stanowił trzecią eliminację sezonu (powodem były rozgrywane w marcu Igrzyska Wspólnoty Brytyjskiej) oraz rok 2010, kiedy GP Australii było drugą rundą. Pierwszą był wyścig o GP Bahrajnu.

W 2014 roku został podpisany kontrakt na organizację Grand Prix do 2020 roku. Organizatorzy zapowiadają, że jeszcze w tym roku umowa zostanie przedłużona na następne lata.

RadioZET.pl/PAP/KS