Zapadła ostateczna decyzja ws. punktu Roberta Kubicy w GP Niemiec

24.09.2019 13:58
Robert Kubica z punktem GP Niemiec

Robert Kubica oficjalnie może cieszyć się ze zdobytego punktu w Grand Prix Niemiec. Odwołanie Alfy Romeo zostało odrzucone.

W GP Niemiec FIA (Międzynarodowa Federacja Samochodowa) ukarała dwóch kierowców Alfy Romeo za skorzystanie z nieprzepisowych danych pracy sprzęgła. Zarówno Kimiemu Raikkonenowi i Antonio Giovinazziemu doliczono do wyników po 30 sekund, co spowodowało, że zawodnicy spadli w klasyfikacji wyścigu poza pierwszą "dziesiątkę". Dzięki temu zyskali Lewis Hamilton i Robert Kubica, którzy awansowali kolejno na 9. i 10. pozycję. Mimo tego Alfa Romeo postanowiła walczyć o swoje i złożyła odwołanie, które finalnie zostało odrzucone.

Frederic Vasseur, szef ekipy zapewniał w wywiadach, że team ma podstawy ku temu, żeby obronić swoją rację.

Robert Kubica o krok od Racing Point. Właściciel zespołu pewny swego

- Jesteśmy ogromnie rozczarowani karami nałożonymi na nasze samochody. Cały problem pojawił się, kiedy jechaliśmy za autem bezpieczeństwa przed startem z pól startowych. Straciliśmy kontrolę nad sprzęgłem, będziemy to wciąż badać. Szanujemy tę decyzję, ale odwołamy się od niej, bo uważam, że mamy ku temu podstawy - zaznaczał.

Niemniej jednak decyzja została utrzymana, a Robert Kubica bez żadnych problemów może cieszyć się z uzyskania pierwszego punktu po powrocie do F1. Chociaż chodzi o tylko jedno "oczko", jest ono niezwykle istotne dla polskiego kierowcy, który dzięki temu pobił rekord w Formule 1 w odstępie między zajmowaniem punktowanego miejsca. 34-latek na ostatni punkt czekał dokładnie 8 lat 8 miesięcy i 14 dni.