GP Włoch: Robert Kubica w Świątyni Prędkości [ZAPOWIEDŹ]

03.09.2019 19:02
Robert Kubica
fot. James Moy/Press Association/East News

GP Włoch odbędzie się na legendarnym torze Monza. Robert Kubica wróci na tę słynną pętlę jako kierowca Formuły 1. Sprawdź wszystkie podstawowe informacje na temat GP Włoch. O której treningi, kwalifikacje i wyścig GP Włoch?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

GP Włoch kończy europejską część sezonu Formuły 1. Robert Kubica żegna się z rozgrywkami na Starym Kontynencie na legendarnym torze Monza. Słynna pętla jest królestwem Ferrari, gdzie miejscowi tifosi (fani włoskiego zespołu przyp.red.) mają wielkie nadzieje na wygraną jednego ze swoich zawodników stajni z Maranello.

Klasyfikacja kierowców F1. Sprawdź aktualne wyniki klasyfikacji generalnej

Grand Prix Włoch to jedyny w swoim rodzaju weekend wyścigowy, który odbywa się na obiekcie, składającym się z długich prostych, przedzielonych kilkoma szykanami i szybkimi zakrętami. Na wspomnianych prostych kierowcy jeżdżą ze średnią prędkością blisko 250 km/h. Natomiast prędkość maksymalna dochodzi nawet do 360 km/h. Zawodnicy w GP Włoch mają kilka doskonałych miejsc do wyprzedzania: mowa o dohamowaniach do szykan, które są świetnymi okazjami do zyskania pozycji. Charakterystycznym miejscem na Monzy jest ostatni zakręt Parabolica, który jest niezwykle trudny technicznie.

Na Monzy główną rolę odegra wytrzymały silnik, który w ten weekend będzie na wagę złota. Poza nim istotne będą hamulce i odpowiednia trakcja. Aerodynamika tym razem schodzi na dalszy plan. Po wygranej w GP Belgii, jednym z faworytów będzie Charles Leclerc. Z pewnością walkę będzie chciał nawiązać Sebastian Vettel. Święto Ferrari będą chcieli „popsuć” zawodnicy Mercedesa.

Formuła 1 2019. Kalendarz wyścigów F1. Terminarz Grand Prix: Kiedy startuje Robert Kubica?

GP Włoch: Robert Kubica na torze Monza

Dla Roberta Kubicy GP Włoch to drugi „domowy” wyścig po GP Węgier. Polak spędził we Włoszech wiele lat, dlatego to będzie dla niego wyjątkowy weekend. Właśnie na tym torze, krakowianin po raz pierwszy w karierze stanął na podium. W 2006 roku w swoim zaledwie trzecim Grand Prix zajął trzecie miejsce. Dwa lata później Kubica wyrównał to osiągnięcie i jeszcze raz gościł na najniższym stopniu podium. 34-latek w GP Włoch będzie miał do dyspozycji po dwa komplety twardych i pośrednich opon oraz dziewięć miękkich. Z kolei jego kolega z teamu, George Russell będzie miał jedne twarde gumy, trzy pośrednie i dziewięć miękkich.

Klasyfikacja konstruktorów F1. Sprawdź aktualne wyniki klasyfikacji generalnej

69648930_2963674577037747_8427468413122641920_n
fot. Pirelli Motorsport/Facebook

GP Włoch: Podstawowe informacje

Liczba okrążeń: 53

Długość okrążenia: 5,793 km

Dystans wyścigu: 306,72 km

Najwięcej zwycięstw: Lewis Hamilton, Michael Schumacher (5)

Ostatni zwycięzca: Lewis Hamilton (Mercedes, 2018)

Rekord okrążenia: Rubens Barrichello - 1:21.046 (Ferrari, 2004)

GP Włoch: O której treningi, kwalifikacje i wyścig? [HARMONOGRAM WEEKENDU]

Piątek, 6 września

  • 1. sesja treningowa - 11:00
  • 2. sesja treningowa - 15:00

Sobota, 7 września

  • 3. sesja treningowa - 12:00
  • Kwalifikacje - 15:00

Niedziela, 8 września

  • Wyścig - 15:10

RadioZET.pl/MW