Kierowcy Formuły 1: Charles Leclerc

Maciej Walasek
01.03.2019 12:00
Charles Leclerc kierowca Formuły 1
fot. Scuderia Ferrari/Facebook

Charles Leclerc to monakijski kierowca Formuły 1. Debiut w F1 zaliczył w zespole Alfy Romeo. Po sezonie 2018 przeszedł do Ferrari, gdzie został team-partnerem Sebastiana Vettela.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku  

Charles Leclerc: Karting

Charles Leclerc swoją przygodę z kartingiem rozpoczął w 2005 roku w wieku ośmiu lat. Trzykrotnie zwyciężył we francuskich mistrzostwach PACA, a w sezonie 2009 triumfował we francuskich mistrzostwach świata kadetów. Rok później zwyciężył w domowym Junior Monaco Kart Cup. W kolejnych latach wywalczył kolejne ważne trofea aż w 2013 roku został wicemistrzem świata kategorii KZ.

Charles Leclerc: Debiut w bolidzie

W 2014 roku Leclerc w swoim debiutanckim sezonie został wicemistrzem świata Formuły Renault 2.0. W następnym roku walczył w Mistrzostwach Europy Formuły 3, w których wygrał cztery wyścigi i finalnie zakończył zmagania na czwartej lokacie w klasyfikacji generalnej. W 2016 roku dołączył do Akademii Kierowców Ferrari i triumfował w serii GP3. W sezonie 2017 Leclerc rozpoczął walkę w Formule 2,w której zapewnił sobie mistrzowski tytuł na trzy wyścigi przed końcem. Dzięki temu, Ferrari, które dostarczało silniki dla Saubera, uzyskało dla niego posadę kierowcy wyścigowego na sezon 2018.

W debiutanckim sezonie w Formule 1, Leclerc z początku nie wyróżniał się od reszty zawodników, ale po zdobyciu pierwszych punktów w GP Azerbejdżanu zyskał spory rozgłos w padoku F1. W kolejnych wyścigach zdobywał kolejne „oczka” i zaczął prezentować się zdecydowanie lepiej od swojego bardziej doświadczonego kolegi z ekipy, Marcusa Ericssona. W związku z tym, Ferrari doceniając zawodnika postanowiło podpisać z nim kontrakt na kolejny rok.

Charles Leclerc: Podstawowe informacje

Narodowość: Monako

Data urodzenia: 16 października 1997

Wzrost: 179 cm

Waga: 69 kg

Numer startowy: 16

Debiut w Formule 1: GP Australii 2017

Pierwsze pole position: -

Pierwsze zwycięstwo: -

RadioZET.pl/MW