Kierowcy Formuły 1: Carlos Sainz Junior

01.03.2019 12:00
Carlos Sainz Junior kierowca Formuły 1

Carlos Sainz Junior, syn dwukrotnego rajdowego mistrza świata. Kierowca Formuły 1 jeżdżący dla McLarena. Poznaj drogę Hiszpana do F1, jego sukcesy i podstawowe informacje.

Carlos Sainz Junior: Karting

Carlos Sainz Junior zaczął startować w kartingu od 2005 roku. W ciągu czterech lat zwyciężył w prestiżowym wyścigu Monte CarloKart Cup i został wicemistrzem Europy w kategorii KF3. Dodatkowo pod koniec przygody z gokartami został członkiem juniorskiego programu Red Bulla.

W sezonie 2011 Sainz rozpoczął starty w dwóch seriach jednocześnie: w europejskiej Formule Renault 2.0 i północnoeuropejskiej edycji tych mistrzostw. W tej pierwszej został wicemistrzem, a w drugiej sięgnął po czempionat.

Carlos Sainz Junior: Kolejne kroki w kierunku Formuły 1

W 2012 roku Carlos Sainz Junior zrobił kolejny krok w kierunku F1. Hiszpan zaczął rywalizować w brytyjskim cyklu F3, gdzie w debiucie zakończył zmagania na szóstej pozycji. Z kolei w edycji Formuły 3 Euroseries uplasował się na dziewiątej lokacie. Sezon później to starty w GP3 i walka z drugim z juniorów Red Bulla, Daniilem Kvyatem. Ostatecznie to Rosjanin okazał się lepszy i zdobył mistrzowski tytuł. Z kolei Sainz zakończył rywalizację na odległym dziesiątym miejscu. Jednak ten rok nie składa się wyłącznie z niepowodzeń. Hiszpański kierowca otrzymał szansę poprowadzenia samochodów Red Bulla i Toro Rosso, dzięki czemu uzyskał superlicencję.

2014 rok to starty w Formule Renault 3.5, w której Sainz nie miał sobie równych. Syn dwukrotnego rajdowego mistrza świata odnotował siedem wygranych i zgarnął mistrzowski tytuł. Po tym sukcesie znów zasiadł za kierownicą bolidu Red Bulla, a kilka dni później został ogłoszony kierowcą Toro Rosso.

Carlos Sainz Junior: Upragniony debiut w Formule 1

Sainz w końcu dopiął swego i dostał się do F1. Jednak Hiszpan wolałby zapomnieć o debiutanckim sezonie, w którym aż siedmiokrotnie nie dojeżdżał do mety. W sześciu przypadkach wina leżała po stronie wadliwego silnika Renault, przez co w pierwszym roku startów w Formule 1, hiszpański zawodnik zdobył jedynie 18 punktów, co wpłynęło na wewnętrzny pojedynek z Maxem Verstappenem, z którym bezdyskusyjnie przegrał.

Carlos Sainz Junior: Podchody Renault i przejście do McLarena

Gdy przed kolejnym sezonem Toro Rosso podpisało umowę na dostarczanie jednostek z Ferrari, forma zespołu uległa poprawie. Dzięki temu Sainz aż dziesięć razy zakończył wyścigi na punktowanych miejscach. Dodatkowo zarówno w kwalifikacjach, jak i w trakcie niedzielnych rywalizacji był zdecydowanie lepszy od swojego kolegi z zespołu – Daniila Kvyata i zajął 12. lokatę w klasyfikacji generalnej. Swoimi występami wzbudził zainteresowanie ze strony Renault, ale Red Bull zatrzymał go na kolejny rok.

W sezonie 2017 Carlos Sainz Jr spisywał się jeszcze lepiej, ponownie wygrywając z zespołowym partnerem. Ponadto osiągnął najlepszy wynik w karierze zajmując czwarte miejsce w Singapurze. Hiszpanem zaczęły interesować się inne ekipy, ale Toro Rosso postanowiło zatrzymać go u siebie, przez co między nim a szefostwem doszło do konfliktu. Przez rozwiązanie kontraktu na dostarczanie jednostek Renault, Sainz w ramach odszkodowania został wypożyczony do Renault już w trakcie sezonu 2017 na Grand Prix USA. Finalnie zakończył zmagania na dziewiątej pozycji.

W pierwszym pełnym sezonie w Renault, hiszpański kierowca musiał uznać wyższość swojego kolegi z ekipy – Nico Hulkenberga, który był od niego lepszy w kwalifikacjach i w wyścigach. Ostatecznie został sklasyfikowany na dziesiątym miejscu. Przez odejście Daniela Ricciardo z Red Bulla liczył na angaż w austriackiej ekipie, ale ta postawiła na Pierre’a Gasly’ego, zwalniając go z kontraktu. W związku z tym Carlos Sainz przeniósł się do McLarena wiążąc się wieloletnią umową.

Carlos Sainz Junior: Podstawowe informacje

Narodowość: Hiszpania

Data urodzenia: 1 września 1994

Wzrost: 177 cm

Waga: 64 kg: