Zamknij

Były mistrz świata F1 rasistą? Obraził Lewisa Hamiltona

Maciej Walasek
28.06.2022 14:31

Nelson Piquet miał obrazić Lewisa Hamiltona w jednym z wywiadów, który udzielił w zeszłym roku. Były mistrz świata Formuły 1 określił kierowcę Mercedesa słowem, które w języku portugalskim jest uznawane za wulgarne i obraża osoby czarnoskóre.

Lewis Hamilton
fot. Pool AFP/Associated Press/East News

W listopadzie 2021 roku Nelson Piquet w rozmowie z Ricardo Oliveirą oceniał walkę Lewisa Hamiltona z Maxem Verstappenem o mistrzowski tytuł. W trakcie wypowiedzi Brazylijczyk użył słowa "neguinho", które w języku portugalskim jest używane jako obraźliwe dla czarnoskórych. Fani siedmiokrotnego mistrza świata nazwali Piqueta rasistą i zażądali, aby ten przeprosił Hamiltona. Do sprawy odniósł się Mercedes i oficjalny profil F1.

Rasistowski skandal w F1. Były mistrz obraził Hamiltona?

"Z całą mocą potępiamy jakiekolwiek użycie języka rasistowskiego i dyskryminującego. Lewis stoi na czele naszych starań w celu zwalczania rasizmu. Jest on prawdziwym mistrzem różnorodności na torze, jak i poza nim" - czytamy w komunikacie zespołu Srebrnych Strzał.

"Lewis jest niesamowitym ambasadorem naszego sportu i zasługuje na szacunek. Jego olbrzymie wysiłki na rzecz zwiększenia różnorodności i walki z rasizmem są lekcją dla wielu i działaniem, do którego jesteśmy zobowiązani w F1" - napisano na oficjalnym profilu Formuły 1.

Głos zabrał także Lewis Hamilton, który we wpisie na Twitterze napisał wprost, że trzeba konkretnych działań.

"To więcej niż język. Te archaiczne sposoby myślenia muszą się zmienić i w naszym sporcie nie ma na nie miejsca. Byłem otoczony takimi postawami i przez całe życie kierowany. Było mnóstwo czasu na naukę. Nadszedł czas na działanie" - napisał siedmiokrotny mistrz świata.

Nelson Piquet to trzykrotny mistrz świata Formuły 1 (1981, 1983, 1987). Pierwsze dwa czempionaty świętował z Brabhamem, a po raz trzeci wygrywał z Williamsem. Syn Brazylijczyka Nelson Piquet Jr ścigał się z Hamiltonem w Formule 1 w latach 2007-2009, kiedy reprezentował barwy Renault.

loader

RadioZET.pl