Biegasz wieczorami? Pamiętaj o tych zasadach!

06.03.2017 18:15

Nie ma nakazu, że trzeba biegać wyłącznie w dzień. Każdy może wybrać taką porę, jaka najbardziej mu odpowiada. Ale jak to mówią - przezorny zawsze ubezpieczony. Dlatego postaraj się zadbać o swoje bezpieczeństwo również podczas wieczornych treningów.

bieganie nocą fot. Pixabay.cm
Zagłosuj

Biegasz w dzień czy wieczorami?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Bieganie wieczorem

Jak pokazują co jakiś czas przeprowadzane badania, większość z polskich biegaczy woli trenować wieczorami. Większość osób przyznaje, że o wiele trudniej znaleźć czas na poranny trening i zrezygnować z dłuższego snu, niż wyruszyć na bieganie po zmroku. Biegacze twierdzą też, że wieczorne treningi pozwalają im się zrelaksować po długim dniu w pracy.

Strój do biegania

Najlepiej czujesz się w czerni od stóp do głów? Zastanów się, jaką trasę zamierzasz pokonać w czasie treningu. Jeśli planujesz biegać po zmroku w okolicach dróg i przejść dla pieszych, koniecznie załóż na siebie coś odblaskowego. W innej sytuacji kierowca samochodu może Cię nie zauważyć, nawet jeśli będziesz przebiegać przez przejście na zielonym świetle.

Zamierzasz trenować wyłącznie w parku? Odblaski przydadzą Ci się również w czasie takiego biegu  – unikniesz nieplanowanych i niezbyt przyjemnych zderzeń z rowerzystami czy rolkarzami.

Bieganie w parze

Wielu biegaczy kocha trenować samemu. Cenią sobie, że nie muszą oglądać się na towarzyszy i mogą utrzymywać takie tempo, jakie im pasuje. Ale kiedy planujesz wieczorne bieganie, zwłaszcza w miejscach rzadziej uczęszczanych – pomyśl o towarzyszu. Nigdy nie wiadomo, co czai się w krzakach i z reguły lepiej tego nie sprawdzać. Twojemu bezpieczeństwu może zagrażać zarówno pijany osobnik, jak i wściekły bezpański pies. Unikaj pustych i zupełnie nieoświetlonych miejsc.

Możesz też wybrać się trening z licznymi grupami biegowymi. W wielu miastach Polski działają grupy Night Runners, z którymi , kiedy tylko będziesz mieć ochotę.

Ostrożność na wieczornym treningu

Uwielbiasz mknąć przed siebie z muzyką w słuchawkach? Jeśli na miejsce treningów wybierzesz bardziej puste miejsce sugerujemy zrezygnować z muzyki. Możesz nie usłyszeć dzwonka rowerzysty, który za chwilę wpadnie prosto na Ciebie.

Sprawdzone trasy biegowe

Postaraj się przebiec planowaną trasę za dnia. Nie chodzi tylko o bezpieczeństwo i zlokalizowanie miejsc, które trzeba omijać szerokim łukiem. Ważne jest też Twoje zdrowie. Sprawdzone podłoże pozwoli Ci uniknąć kontuzji. W ciemności możesz nie zauważyć nierównego chodnika czy dziur w ziemi. Jeden zły krok może wykluczyć Cię z biegowego świata na kilka miesięcy.

RadioZET.pl/JK

Oceń