Jakie mięśnie pracują podczas biegania?

Andreas Nicolaides
20.03.2017 13:10
bieganie, trening
fot. Pixabay.com

Jakie mięśnie pracują podczas biegania? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób. I faktycznie, warto się nad tym zastanowić, zamiast liczyć jedynie czas, w jakim pokonujemy kolejne dystanse.

Zobacz także

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Biegiem zgub kilogramy!

Najczęstszą motywacją do rozpoczęcia treningów biegowych jest chęć rozprawienia się ze zbędnymi kilogramami. Ta forma aktywności angażuje większość głównych grup mięśni, dzięki czemu organizm łatwiej spala nagromadzony tłuszcz.

W trakcie biegu najintensywniej pracują mięśnie nóg, ale do wysiłku zmuszane są także mięśnie ramion, pleców, rąk oraz brzucha. Mięśnie są lepiej dotlenione i zaczynają się rozwijać, co umożliwia spalanie tłuszczu nawet przez cały dzień.

Świetne nogi i pośladki

Jeśli marzysz o zgrabnych nogach i pupie, bieganie to coś dla Ciebie! Wszystko za sprawą ciężkiej pracy mięśni nóg, wykonywanej podczas biegania. W fazie podporu, gdy odbijamy się od podłoża i musimy pokonać opór, napinają się mięśnie ud, łydek i w okolicach bioder.

KTÓRE PRODUKTY ZAWIERAJĄ NAJWIĘCEJ BIAŁKA? SPRAWDŹ

Z kolei w momencie przygotowania stopy do zetknięcia z podłożem, pracują przede wszystkim mięśnie prosty i dwugłowy uda, mięśnie pośladków oraz mięsień piszczelowy.

Płaski brzuch

Jedno pytanie nurtuje biegaczy. Czy w czasie treningu możemy wyrzeźbić mięśnie brzucha lub pozbyć się niechcianych fałdek? Niestety, samo bieganie nie przyniesie spektakularnych efektów, ale będzie świetnym uzupełnieniem ćwiczeń wykonywanych w siłowni.

Co jeszcze?  

Nie bez znaczenia pozostają dodatkowe korzyści wynikające z biegania, takie jak wzmocnienie serca i całego układu krwionośnego oraz poprawa wydolności, wytrzymałości i kondycji. Co więcej, regularne bieganie pomaga radzić sobie ze stresem oraz napięciem i bólem pleców.

Które mięśnie pracują podczas biegania? Dokładnie przedstawia to poniższa grafika. Kolorem żółtym zaznaczono te partie, które pracują najmocniej:

RadioZET.pl/EM