ME w piłce ręcznej: Sensacyjna porażka mistrzów świata, Hiszpania w finale

26.01.2018 20:00

Piłkarze ręczni Hiszpanii pokonali w Zagrzebiu Francję 27:23 (15:9) i jako pierwsi awansowali do finału mistrzostw Europy, które odbywają się w Chorwacji. W drugim piątkowym półfinale Dania zagra ze Szwecją.

Faworytem starcia Hiszpanów z Francuzami byli "Trójkolorowi". Aktualni mistrzowie świata nie ponieśli wcześniej w chorwackim turnieju żadnej porażki, tymczasem Hiszpanie m.in. ulegli w drugiej fazie grupowej Słowenii 26:31.

Przebieg spotkania w Zagrzebiu okazał się jednak zaskakujący. Francuzi ponieśli wyraźną porażkę, o czym zadecydowała przede wszystkim ich słabsza postawa od 18. minuty do końca pierwszej połowy. W tym czasie "Trójkolorowi" zdobyli zaledwie jedną bramką (od stanu 8:8 do 9:15).

Kilka razy mylili się z rzutów karnych, ponadto - np. tuż przed przerwą - stracili piłkę w prostej sytuacji.

W drugiej połowie, gdy przegrywali różnicą aż dziewięciu bramek (14:23) rzucili się do odrabiania strat. Zdobyli sześć goli z rzędu (20:23), ale nie zdołali poważniej zagrozić Hiszpanom, którzy mogli spokojnie grać w końcówce.

O godz. 20.30 w drugim półfinale mistrz olimpijski Dania zagra ze Szwecją.

Wcześniej w meczu o piąte miejsce Chorwaci po emocjonującej końcówce pokonali w Zagrzebiu Czechów 28:27.

W drugiej fazie grupowej odpadli broniący tytułu Niemcy. Po raz pierwszy od 2002 roku w mistrzostwach Europy nie występują Polacy.

Przed dwoma laty organizatorem ME była Polska. W finale Niemcy wygrały wówczas z Hiszpanią 24:17.