Legia Warszawa mistrzem Polski! Wielkie emocje w końcówce sezonu

04.06.2017 20:09

Legia Warszawa po raz 12. w historii, a drugi z rzędu zdobyła mistrzostwo Polski! Jagiellonia po heroicznej walce zremisowała z Lechem i zapewniła sobie srebrne krążki.

Legia Warszawa

W eliminacjach Ligi Europy - oprócz Arki Gdynia, która wywalczyła Puchar Polski - zagrają Lech Poznań i Jagiellonia Białystok.

Przed ostatnią kolejką szansę na tytuł miały aż cztery drużyny: Legia, która była liderem i o dwa punkty wyprzedzała Jagiellonię, Lecha i Lechię. Podopieczni Jacka Magiery nie dali sobie wydrzeć kolejnego triumfu i pomimo bezbramkowego remisu z gdańszczanami sięgnęli po mistrzostwo kraju.

Przy takim wyniku tego sukcesu by nie było, gdyby nie strata punktów przez Jagiellonię. Do 77. minuty "Kolejorz" pewnie prowadził w Białymstoku 2:0 i przygotowywał się do świętowania 2. miejsca. W końcówce gracze Michała Probierza zdobyli dwa gole, poznaniacy grali w dziesiątkę, a sędzia - z uwag na rzucone wcześniej serpentyny, po których sporo pracy mieli porządkowi - doliczył aż 10 minut. Gospodarze nie zdołali jednak ponownie pokonać Putnocky'ego i muszą zadowolić się wicemistrzostwem. Trzy punkty dałyby tytuł Jagiellonii, ale 2. lokata i tak jest najlepszą w historii tego klubu.

W tej sytuacji zostało zachowane status quo sprzed 37. kolejki. W pucharach nie zagra Lechia.

W kolejnym sezonie ekstraklasy nie zobaczymy Ruchu Chorzów i Górnika Łęczna. Ich miejsce zajmą Sandecja Nowy Sącz oraz Górnik Zabrze.

Koroną króla strzelców podzielili się Marco Paixao (Lechia) i Marcin Robak (Lech), autorzy 18 goli.

Wyniki ostatniej kolejki ekstraklasy:

Legia Warszawa - Lechia Gdańsk 0:0
Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 2:2 (Góralski 77., Novikovas 87. - Majewski 11., Trałka 39.)
Pogoń Szczecin - Korona Kielce 3:0 (Murawski 61., 87., Obst 89.)
Wisła Kraków - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:2 (Boguski 15. - Kędziora 47., Miković 90.)