Lekkoatletyczne MP: pięć minimów na mistrzostwa Europy w Belgradzie

18.02.2017 23:05

Pierwszego dnia halowych mistrzostw Polski w Toruniu pięcioro lekkoatletów uzyskało minima uprawniające do startu w europejskim czempionacie w Belgradzie (3-5 marca). Klaudia Siciarz w biegu na 60 m przez płotki poprawiła rekord świata juniorek wynikiem 8,00.

Swoboda

Zawodniczka AZS AWF Kraków wyprzedziła Karolinę Kołeczek (MUKS Wisła Junior Sandomierz). Poprzedni rekord należał do Niemki Ulrike Denk – 8,06 i został ustanowiony w 1983 roku w Dortmundzie. Wyrównała go trzy lata później Francuzka Monique Ewanje-Epee Tourret w Madrycie. Rezultat 8,01 Amerykanki Dior Hall z 2015 roku nie został przez IAAF ratyfikowany.

Rywalizację kulomiotek z najlepszym wynikiem w sezonie - 17,99 wygrała Paulina Guba (OKS Start Otwock).

W tej konkurencji minimum na HME wywalczyła rekordem życiowym 17,06 Agnieszka Maluśkiewicz (OŚ AZS Poznań). W trójskoku triumfowała jej klubowa koleżanka Anna Jagaciak-Michalska - 13,80. - Z tyłu głowy mam gdzieś rekord Polski, który chciałabym pobić - wspomniała.
Lider światowych tabel w skoku wzwyż Sylwester Bednarek (RKS Łódź) był bezkonkurencyjny (2,25). - Ciężko trenuję. Za dwa tygodnie forma powinna być jeszcze lepsza - ocenił. Podopieczna Ewy Ślusarczyk poprawiła podczas niedawnego mityngu Copernicus Cup w Toruniu rekord Europy juniorek – 8,17.

W gronie zawodniczek zwyciężyła na tym dystansie Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice) najlepszym w tym sezonie wynikiem 7,15.

- Tak zakładałam i udało się to zrealizować. Z biegu na bieg jestem coraz szybsza. Marzy mi się medal mistrzostw Europy, ale nie będę się spinała i myślała tylko o nim - przyznała.

Na 1500 m zwyciężył Marcin Lewandowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL). - Ten start to dla mnie wielka nauka. Gdy walczy się o medal, to nie liczy się rezultat i często są to wolne biegi. Tak będzie pewnie i w Belgradzie, więc muszę dobrze przygotować się taktycznie i unikać niepotrzebnych przepychanek - stwierdził.